Dębowy stół z krzesłami tapicerowanymi dla 6 osób / Meble dla Twojej jadalni
irek86pl / 13.12.2020

Jakie meble do jadalni wybrać?

Jadalnia to miejsce, w którym nie tylko jemy, ale również spędzamy czas ze swoimi bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi. Jakie meble do jadalni wybrać, by czas w niej spędzany smakował wyśmienicie?

Dębowy stół z krzesłami tapicerowanymi dla 6 osób / Meble dla Twojej jadalni

Postaw na solidny stół drewniany

Stół i krzesła to podstawowe meble w jadalni. Zanim wybierzemy się na zakupy – dobrze zmierzmy wnętrze i sprawdźmy, na jakie gabaryty mebli możemy sobie pozwolić. Oczywiście im większy stół – tym więcej może przy nim usiąść osób.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, by do każdego miejsca przy stole był swobodny dostęp – powinno dać się bezproblemowo odsunąć krzesło i wyjść zza stołu, bez zmuszania innych biesiadników do przesuwania się bądź wstawania. Przyjmuje się, że 60-80 cm od krawędzi stołu to minimalna ilość miejsca, która pozwoli na swobodne manewrowanie krzesłem.

Może Cię zainteresowaćJaki stół wybrać do jadalni?

Dębowy stół z krzesłami tapicerowanymi dla 6 osób / Meble dla Twojej jadalni

Stół z krzesłami - dębowe

Weźmy również pod uwagę średnią ilość osób, które najczęściej będą korzystały z jadalni – stół dla kilkunastu osób w domu trzyosobowej rodziny, która rzadko gości więcej niż 3-4 osoby równocześnie będzie po prostu za duży(w tej sytuacji wystarczy mniejszy stół z opcją powiększenia jego powierzchni).

Swobodę przy stole zapewnia około 60 cm szerokości dla jednej osoby, czyli minimalna długość stołu, przy którego jednej krawędzi chcemy posadzić dwie osoby (obok siebie) – będzie wynosiła 120 cm.

Stół powinien być meblem solidnym i trwałym, nie sprawia przyjemności biesiadowanie przy stole, który się chwieje lub przesuwa przy najmniejszym dotknięciu.

Więcej znajdziesz tutajJak wybrać idealny zestaw mebli do jadalni?

Dębowy stół z krzesłami tapicerowanymi dla 4 osób / Meble dla Twojej jadalni

Nowoczesna jadalnia

Dlatego najlepszym wyborem w przypadku stołu, są stoły z litego drewna. Masywny drewniany stół daje poczucie stabilności, a przy tym jest uniwersalnym rozwiązaniem, pasującym do każdej aranżacji. Naturalne, twarde drewno bukowe, czy dębowe zagwarantują nam ponadczasowy wygląd mebla oraz wysoką wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.

W ofercie marki sklepu, producenta mebli z litego drewna, znajdziemy zarówno proste stoły z jasnego i ciemnego drewna, jak i stoły stylizowane, z ozdobnymi nogami.

Możemy również zdecydować się na nowoczesne i modne obecnie połączenie drewnianego blatu z nogami wykonanymi ze stali nierdzewnej lub na żeliwnych podstawach.

Dębowy stół z krzesłami tapicerowanymi dla 8 osób / Meble dla Twojej jadalni

Dobierz wygodne krzesła

Aby dobrze nam się siedziało – musimy siedzieć na wygodnym krześle. Najwygodniejsze są oczywiście krzesła tapicerowane (w całości lub wyłącznie siedzisko) z podłokietnikami. Takie krzesła będą szersze, a co za tym idzie zajmą więcej miejsca przy stole.

Zdecydowana większość ludzi decyduje się jednak na proste krzesła drewniane, bez podłokietników, ale z odpowiednio wyprofilowanymi oparciami – tak by kręgosłup na całej swojej długości miał odpowiednie podparcie.

Krzesła tapicerowane mogą nie sprawdzić się w domu, w którym są małe dzieci – wówczas możemy wybrać krzesła drewniane (z litego drewna!), na które założymy dowolne poduszki (najlepiej takie, które można prać w pralce).

Szeroki wybór krzeseł, oraz dowolny wymiar stołu, pozwoli nam tak dopasować krzesła, by idealnie pasowały do stołu zarówno wyglądem, jak i wysokością oraz szerokością.

Dębowy stół z krzesłami tapicerowanymi w salonie / Meble dla Twojej jadalni

Dodatkowy mebel do przechowywania

Jeżeli w naszej jadalni jest miejsce na coś więcej poza stołem i krzesłami – postawmy na kredens lub komodę. W tych uniwersalnych meblach, przechowamy wszystkie podręczne przedmioty, zastawę stołową, sztuce na specjalne okazje, serwetki, bieżniki itp.

Szeroki dodatkowy blat przyda się podczas spotkań w szerszym gronie, np. z okazji świąt lub czyichś imienin (postawimy na nim np. patery z przekąskami lub alkohol), a na co dzień możemy wyeksponować na nim ulubione bibeloty, ramki ze zdjęciami lub postawić klimatyczne świeczniki, czy ozdobną paterę z owocami.

Jadalnia i salon drewno dębowe

W jadalni może znaleźć się także miejsce na przeszklone witryny, w których możemy wyeksponować piękną, porcelanową zastawę stołową i eleganckie szkło lub pamiątki z podróży, czy ciekawe kolekcje. W takim meblu ważne jest też, by odpowiednio zaprojektować oświetlenie. Dzięki niemu możemy pięknie wyeksponować to, co mieści się w jej wnętrzu.

Jeśli nasze wnętrza mają charakter otwarty, a z kuchni doskonale widać jadalnie i salon (i na odwrót!) – warto pomyśleć o spójnym urządzeniu wszystkich tych powierzchni.

Meble do kuchni powinny pasować do mebli do jadalni, a sama jadalnia harmonijnie łączyć się z salonem. Inspirujące pomysły na użycie litego drewna we wszystkich wymienionych pomieszczeniach znajdziecie na naszej stronie.