Jaki stół wybrać do jadalni?
irek86pl / 01.09.2020

Jaki stół wybrać do jadalni?

Jadalnia to miejsce codziennych spotkań – to tutaj toczy się życie domowników. Centralne miejsce jadalni niezmiennie stanowi stół, który służy  nie tylko do spożywania posiłków. Przy nim spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, snujemy plany, oddajemy się pracy.

Jak wybrać idealny stół do jadalni?

Stół powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim trwały, funkcjonalny i proporcjonalny do pomieszczenia. Dlatego wybierzmy go starannie, bo od tego będzie zależała wygoda i przyjemność z jego użytkowania.

Jaki stół wybrać do jadalni?

Jaki wybrać kształt stołu?

• Okrągły stół do jadalni

W małych mieszkaniach z pewnością doskonale sprawdzi się stół okrągły, który optycznie powiększa wnętrze. Dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia, jednak gorzej przy ścianie czy w kącie. Nieodzowną zaletą okrągłego stołu jest równość wszystkich zasiadających przy nim gości, ponieważ każdy ma tyle samo miejsca oraz orientację względem towarzyszy. Nie ma ostrych krawędzi, jest wygodny w obejściu i bezpieczny dla dzieci – to z pewnością jego główne zalety.  Niewątpliwie gorzej sprawdzi się jako stół do pracy, zwłaszcza z komputerem.

Jaki stół wybrać do jadalni?

• Prostokątny stół do jadalni

Stół prostokątny odnajdzie się  zarówno w przestronnej kuchni lub jadalni, jak i mniejszych pomieszczeniach. Prostokątny stół jest niezwykle komfortowy. W zależności od rozmiaru może grać główne skrzypce w jadalnianej części dużego salonu oraz jako dodatek do salonu z aneksem. Stół prostokątny zawsze wygląda dobrze — na środku jadalni, przy ścianie.  To przede wszystkim wygodny mebel do pracy i przygotowywania posiłków. Odpowiednio dobrany rozmiar zapewni wszystkim osobom  przy nim siedzącym komfort i wygodę.

Jaki stół wybrać do jadalni?

Najpopularniejsze na rynku nieruchomością są obecnie mieszkania o metrażach 40 do 50 m2. Niewielkie wymiary pomieszczeń skłaniają właścicieli do oszczędności miejsca zajmowanego przez stół. Dlatego najbardziej uniwersalne i najchętniej kupowane są  stoły rozkładane. Dzięki dodatkowej wkładce długości ich blatu można dostosować do liczby użytkowników i zmieniać w zależności od potrzeb.

Wymiary stołu do jadalni – jakiej wielkości kupić stół do jadalni?
Wymiary stołu do jadalni – jakiej wielkości kupić stół do jadalni?

Jaki wybrać rozmiar stołu do jadalni?

Przede wszystkim zadbaj o swobodny dostęp do swojego stołu. Zaplanuj wszystko tak, by zapewnić biesiadnikom wygodę i swobodę serwowania potraw. Przed wybraniem rozmiaru dokładnie zmierz pomieszczenie. Następnie odpowiedz sobie na pytanie ile osób będzie przy stole siedzieć, jak często odwiedzają Cie goście. Zwróć uwagę na to, że stół należy ustawić tak, by zachować co najmniej 70 – 80 cm przestrzeni między stołem a ścianą, czy sąsiadującymi meblami.

Ten poradnik może Cię zainteresować: Jaki rozmiar stołu do jadalni, salonu lub kuchni?

Taka odległość zapewni swobodne poruszanie się wokół stołu i odsuwanie krzesła. Odpowiednia przestrzeń zajmowana przez krzesło wraz z siedzącą osobą to 60 cm długości i 40 cm szerokości. Pomiędzy dwoma osobami siedzącymi naprzeciwko sobie powinno być min. 10 – 20 cm przerwy, tak by ustawić tam półmiski z potrawami. Standardowa wysokość stołu do jadalni to 74 – 76 cm.

Wymiary stołu do jadalni – jakiej wielkości kupić stół do jadalni?
Wymiary stołu do jadalni – jakiej wielkości kupić stół do jadalni?
Wymiary stołu do jadalni – jakiej wielkości kupić stół do jadalni?

Wymiary stołu do jadalni – jakiej wielkości kupić stół do jadalni?

Okrągły stół do jadalni:

  • stół dla 4 osób, średnica 90 cm
  • stół dla 4-6 osób, średnica 110 cm

Prostokątny stół do jadalni:

  • stół dla 4 osób, długość 120 cm
  • stół dla 4-6 osób, długość 140 cm
  • stół dla 6-8 osób, długość 160 cm
  • stół dla 6-8 osób, długość 180 cm
  • stół dla 8-10 osób, długość 200 cm

 

Rozkładany stół do jadalni

Rozkładany stół do jadalni to mebel niezwykle uniwersalny. Sprawdzi się doskonale w jadalni, kuchni i salonie. Stół rozkładany to dobre rozwiązanie, gdy lubimy przyjmować gości. Dzięki niemu szybko i wygodnie powiększymy przestrzeń blatu i pomieścimy więcej gości.

Jeśli często organizujemy towarzyskie spotkania, standardowy cztero– czy sześcioosobowy stół nie wystarczy. Z pomocą mogą przyjść dostawki do stołu, dokładane w zależności od liczby gości.

Wymiary stołu do jadalni – jakiej wielkości kupić stół do jadalni?
Wymiary stołu do jadalni – jakiej wielkości kupić stół do jadalni?

Materiały

Odpowiedni materiał blatu to najważniejsze kryterium, wpływające na trwałość stołu, ale też na cenę. Warto przed podjęciem decyzji znać różnice między poszczególnymi materiałami. Do wyboru mamy: blaty drewniane, laminowane, szklane oraz z tworzyw sztucznych.

Stoły drewniane z litego dębowego drewna: Nowoczesne stoły z litego drewna

Stół z blatem laminowanym to popularny wariant. Płyta MDF lub wiórowa pokryta laminatem jest znacznie tańsza od blatu z litego drewna. Produkuje się z niej blaty o średniej trwałości, jednak odporne na zaplamienia. Są lekkie, a tym samym łatwe w przenoszeniu. Produkuje się je na masową skalę i obecnie nie stanową wyboru dla osób szukających jakości i niepowtarzalności.

Blat szklany — może być przeźroczysty albo matowy. Ważne, żeby był gruby i wykonany ze szkła hartowanego. Jest modny i łatwo dostępny — często wybierany do wnętrz nowoczesnych. Widać jednak na nim najmniejsze zabrudzenia. Zaletą jest łatwość czyszczenia. Zimny w codziennym użytkowaniu.

Rozkładany stół do jadalni to mebel niezwykle uniwersalny
Rozkładany stół do jadalni to mebel niezwykle uniwersalny

Blat drewniany

Blat drewniany to nasz faworyt. Jest najtrwalszym naturalnym materiałem odpornym na starzenie. Stół z litego drewna jest gwarancją solidności i elegancji. Solidny, masywny — nie jest łatwo go przesunąć. To ponadczasowy design, którego dla wymagających osób. Wytrzymałość blatu zależy od rodzaju drewna. Bardzo wytrzymałe są stoły z blatem dębowym, bukowym oraz z jesionu. Drewno jest też materiałem wymagającym odpowiedniej pielęgnacji, ale urzekającym niepowtarzalnością usłojenia i ciepłem w dotyku.

Zobacz również artykuł: Jakie meble do jadalni wybrać?

Dobranie odpowiednich krzeseł

Następnym krokiem po wyborze stołu jest dobranie odpowiednich krzeseł. Krzesło przestało być wyłącznie wygodnym miejsce do siedzenia. Pełni jednocześnie funkcję ozdoby nadając niesamowity charakter kuchni lub jadalni. Siedzisko krzesła powinno się znajdować 30 cm poniżej blatu stołu dzięki czemu osoba na nim siedząca może położyć dłonie na blacie i swobodnie poruszać nogami.

Zobacz również artykuł: Jak wybrać krzesła do jadalni?

Szukając idealnego stołu do jadalni powinniśmy przeanalizować wiele czynników, aby wybrać ten wymarzony. Wybór może nie być łatwy, ale  z pewnością warto poświęcić na to więcej czasu. Pamiętajmy, że stół przy którym zasiadają wszyscy bliscy to serce każdego domu.