dębowy

Materiały do produkcji mebli

Płyty meblowe, systemy, akcesoria

Płyta melaminowana - płyta wiórowa pokryta z dwóch stron okleiną dekoracyjną. Okleina (papier dekoracyjny) przesączona jest żywicami i pod wpływem wysokiej temperatury oraz wysokiego ciśnienia przytwierdzona do płyty. Płyta powszechnie stosowana do produkcji mebli.

Okleina naturalna fornir (z niem.) – płaty drewna najczęściej o grubości od 0,5 do 1 mm, uzyskiwane przez skrawanie płaskie lub obwodowe drewnianych bali przeznaczony do oklejania (fornirowania) wyrobów stolarskich, zwłaszcza mebli (przyklejane w formie pasów do blatów stołów). Proces produkcji mebli z wykorzystaniem okleiny naturalnej jest procesem trudnym - wieloetapowym i bardzo czasochłonnym. Forniry produkuje się na całym świecie, z wielu różnych gatunków drewna - stąd też mnogość wzornicza i to co w nich najważniejsze - niepowtarzalność. Blaty naszych stołów mogą być pokryte okleiną naturalną bukową.

Płyta MDF (Medium Density Fibreboard) - Jest to średnio gęsta płyta z włókien drzewnych. Stosowana jest do produkcji mebli oraz artykułów wykończeniowych wnętrz. Ze względu na walory powierzchni nadaje się do pokrywania cienkimi filmami melaminowanymi oraz okleiną naturalną. Płyta MDF stanowi idealny substytut naturalnego drewna, przy czym nie zawiera ona żadnych strukturalnych niedoskonałości zwykle spotykanych w drewnie, takich jak sęki czy pęknięcia. Jednolity skład i jednolita gęstość płyt MDF czyni je idealnymi do obróbki maszynowej w celu uzyskania najbardziej wymyślnych kształtów i profili.

Płyta wiórowa- jest trójwarstwowym tworzywem drzewnym. Wytwarzana jest ze specjalnie przygotowanych wiór drzewnych, sprasowanych z dodatkiem żywic przy użyciu ciśnienia i temperatury, w płyty o różnych wymiarach i grubościach. Warstwa wewnętrzna zbudowana jest z wiór grubszej frakcji, natomiast warstwy zewnętrzne z bardzo drobnych i cienkich wiór - mikrowiórów. Dzięki temu powierzchnia charakteryzuje się niską chropowatością oraz dużą wytrzymałością na odrywanie powierzchni. Dzięki walorom powierzchni można je również uszlachetniać poprzez pokrywanie cienkimi filmami melaminowanymi, a także oklejanie okleiną naturalną.

Materiały drewnopochodne i zastosowanie drewna w budownictwie

Materiały drewnopochodne i zastosowanie drewna w budownictwie

Drewno to bez wątpienia najstarszy i najczęściej stosowany surowiec wykorzystywany nie tylko do budowy domów, ale i wykańczania ich wnętrz. Rozwój techniki spowodował jednak, że coraz częściej stosuje także materiały drewnopodobne i drewnopochodne.

zastosowanie drewna w budownictwie
Płyta MDF

Płyta MDF

MDF – płyta pilśniowa średniej gęstości z włókien drzewnych. Jest podstawowym materiałem do produkcji mebli oraz artykułów wykończenia wnętrz takich jak listwy ozdobne, panele ścienne itp. Produkcję płyt MDF na masową skalę rozpoczęto w latach 80. XX w.

Płyta MDF
Reference content
Płyta wiórowa

Płyta wiórowa

Płyta wiórowa jest trójwarstwowym tworzywem drzewnym o szlifowanej powierzchni, powstałym w wyniku sprasowania cząstek drewna przy zastosowaniu jako spoiwa ż

Learn more