irek86pl / 01.07.2021

Jaki rozmiar stołu do jadalni, salonu lub kuchni?

Gdy już wybraliśmy styl, model oraz rodzaj materiału, z jakiego ma być wykonany stół do jadalni lub innego pomieszczenia, kolejnym elementem jest jego wielkość. Z doświadczenia wiemy, iż ten etap wyboru sprawia dużo trudności, dlatego chcemy go ułatwić, podając niezbędne w tym zakresie informacje.

WYSOKOŚC STOŁU

Stosunkowo prostym zagadnieniem jest wysokość stołu. Standardowo przyjmuje się, iż wynosi ona od 72 cm poprzez 74, 76 do 80 cm wysokości całkowitej. Określając ten parametr, należy się kierować wysokością krzeseł, które mają stać przy stole, naszym wzrostem, grubością blatu oraz listwy pod blatem. Według nas wysokością optymalną jest 76 cm.

ROZMIAR POMIESZCZENIA MA ZNACZENIE

Kolejne etapy wyboru wielkości stołu są zależne nie tylko od ilości stale przy nim siedzących osób i gości, ale również od powierzchni pomieszczenia. Pamiętajmy bowiem, iż najbardziej tutaj liczy się funkcjonalność stołu i wygoda jego użytkowania. Jeżeli mamy dużą jadalnię, kuchnię lub salon polecamy większe stoły ze względów nie tylko praktycznych, ale również estetycznych - małe mogą po prostu wyglądać nieproporcjonalnie. Do niewielkich wnętrz opcją idealną będą stoły rozkładane - w tym przypadku można wybrać stół na mniejszą ilość osób i dokupić do niego dostawki (każda dostawka ma szerokość 50 cm), które mocuje się po obu stronach stołu zwiększając jego powierzchnię o miejsce dla - w zależności od głębokości stołu (max. głębokość 150 cm), czyli w zależności od ilości miejsc na szczycie – 4 do nawet 10 osób.

GŁĘBOKOŚĆ STOŁU

Standardowo przyjmuje się, iż każda osoba siedząca przy stole potrzebuje 40 cm z głębokości i 60 cm szerokości blatu, by swobodnie zjeść posiłek. Należy również pamiętać o optymalnie 20 cm głębokości blatu pośrodku stołu na serwowane potrawy. Zatem 80 cm głębokość stołu to absolutne minimum przy założeniu, że osoby siedzą naprzeciwko siebie. 90 cm to standard. Jeżeli jednak mamy długi stół i całkiem sporo miejsca w pomieszczeniu, to nie wahajmy się zastosować 100 cm głębokości. .

SZEROKOŚĆ STOŁU

Szerokość stołu jest zależna od tego, ile osób ma przy nim siedzieć i czy bierzemy pod rozwagę miejsca na szczytach stołu. Jeżeli chodzi o stoły w kształcie prostokątnym, to ich standardowe długości i głębokości kształtują się następująco: 4 osoby – 120 x 90 cm
6 osób – 160 x 90 cm przy założeniu, że dwie osoby siedzą na szczycie (bez tego założenia 200 x 90 cm)
8 osób – 180 x 90 cm przy założeniu, że dwie osoby siedzą na szczycie (bez tego założenia 260 x 90 cm)
10 osób - 240 cm x 100 cm przy założeniu, że dwie osoby siedzą na szczycie (bez tego założenia 320 x 100 cm)
12 osób – 300 x 100 cm przy założeniu, że dwie osoby siedzą na szczycie (bez tego założenia 360 x 125 cm).

ODLEGŁOŚĆ STOŁU OD ŚCIAN I MEBLI

Ostatnia nasza uwaga odnosi się do przestrzeni, jaka powinna być zostawiona pomiędzy stołem a ścianą lub innymi meblami mieszczącymi się w pobliżu. Wydaje się, iż 70 – 80 cm to niezbędna odległość, która zapewni mieszkańcom oraz gościom komfort i swobodę poruszania się wokół stołu. Wybór odpowiedniego stołu jadalnianego jest niezwykle ważny, gdyż dokonujemy go raz na parę lat, a zdarza się również, że na całe życie. Dlatego tak istotne jest, by poświęcić temu wyborowi należną ilość czasu i uwagi. Sugerujemy również, by w razie wątpliwości nie wahać się, tylko rozważyć je ze specjalistami. Zatem jeżeli mają Państwo jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu, z wielką chęcią na nie odpowiemy.