Meble są produktami, które najpełniej łączą w sobie cechy czysto użytkowe z wymiarem estetycznym. Ważna jest w nich zarówno funkcjonalność, jak i atrakcyjny wygląd. Widać to zwłaszcza w przypadku mebli kuchennych. Muszą one zapewnić wygodne i przestronne miejsce do przechowywania naczyń, akcesoriów oraz produktów żywnościowych, a także powinny pasować do koncepcji wystroju wnętrza. Istotny jest więc kształt oraz kolorystyka użytych w nich frontów.
Rola frontów meblowych w wystroju pomieszczenia
Fronty meblowe to ta część, która w największym stopniu decyduje o ostatecznym efekcie, jaki można osiągnąć, produkując meble. Ich wygląd jest ważny w przypadku każdego projektu, w którym są używane zamykane szafki lub szuflady. Jednak największą rolę fronty odgrywają w meblach kuchennych. W tym przypadku można powiedzieć, że uzyskany efekt zależy od ich estetyki w 90 procentach – przekonuje przedstawiciel firmy Frontwit, która jest producentem frontów lakierowanych.
O wyglądzie kuchni decyduje kilka składników. Jest to wielkość pomieszczenia, jego rozplanowanie, to, czy jest otwarte na pozostałą część domu lub mieszkania, a także wykończenie ścian. Największy wpływ na całość mają jednak kolorystyka i materiał użyty do produkcji blatów kuchennych oraz frontów szafek. Dzieje się tak dlatego, że te właśnie elementy są najbardziej widoczne.
Naturalnie ich wygląd może być podkreślany przez rozmaite detale. Użytą armaturę, czyli zlewozmywak i krany kuchenne, urządzenia AGD, a także zastosowane oświetlenie. Niezmiernie ważne są także wybrane uchwyty meblowe.
Co decyduje o wyglądzie frontów meblowych?
Na wygląd frontów meblowych wpływają trzy czynniki. Jest to ich kolor, grubość oraz sposób wykończenia ich powierzchni.
Kolorystyka frontów będzie dominowała w całym pomieszczeniu, powinna być więc dobierana szczególnie rozważnie. Zwykle stosuje się jedno z dwóch rozwiązań. Barwa mebli jest wybierana tak, by stanowiły one tło dla innych elementów. W takim przypadku kolor nie musi być identyczny, jak ten używany na podłodze czy ścianach, powinien jednak z nimi harmonizować i pochodzić z komplementarnej palety. Dzięki takiemu rozwiązaniu w kuchni mogą dominować inne, wybrane przez projektującego elementy.
Inną możliwością jest użycie koloru, który jest bardzo zdecydowany i kontrastowy w stosunku do otoczenia. W takim przypadku to fronty są częścią przykuwającą uwagę i do nich należy wywoływanie efektu, o jaki chodziło projektującemu.
Równie ważną cechą jest grubość frontów. W przypadku, gdy osoba tworząca koncepcję kuchni decyduje się na użycie gładkich, jednolitych płaszczyzn mogą one być zdecydowanie cieńsze. Jeśli jednak mają one mieć dodatkowy przestrzenny wzór, wówczas trzeba zdecydować się na fronty o większej grubości.
Możliwość osiągania różnych kształtów w postaci rozmaitych wgłębień i wyfrezowanych na powierzchni frontów meblowych efektów mocno zwiększa zasób dostępnych rozwiązań. Dzięki nim fronty mogą nawiązywać do wzorów klasycznych, przypominających szafki utrzymane w stylu rustykalnym albo mieć różne geometryczne lub mniej regularne wzory. Paleta możliwości jest tu bardzo szeroka od dyskretnie sfrezowanych rantów, aż po zdecydowane wgłębienia.
Dostępne rodzaje frontów meblowych zapewniają ogromną swobodę możliwości wyboru. Dzięki takiej obfitości wzorów projektując meble kuchenne można osiągnąć każdy zamierzony efekt.