Kuchnie z wyspą
irek86pl / 04.05.2021

Kuchnie z wyspą

Wyspa, czyli wolno stojąca niska zabudowa, niepołączona z głównym ciągiem roboczym, pełni kilka funkcji: uzupełnia główną zabudowę o dodatkowe schowki i blat roboczy, skraca dystans między urządzeniami AGD, a w kuchni otwartej na salon wydziela optycznie strefy o różnym przeznaczeniu.

Wyspa uzupełnia główną zabudowę o dodatkowe schowki i blat roboczy, skraca dystans między urządzeniami AGD, a w kuchni otwartej wydziela strefy o różnym przeznaczeniu

Fot. Wyspa uzupełnia główną zabudowę o dodatkowe schowki i blat roboczy, skraca dystans między urządzeniami AGD, a w kuchni otwartej wydziela strefy o różnym przeznaczeniu


KUCHNIA BEZ TAJEMNIC

Gotowanie nie jest już czynnością, z którą trzeba się ukrywać. Teraz stało się swoistym reality show z udziałem nie tylko domowników, ale nierzadko także gości. Rangę tego wydarzenia podkreśla miejsce akcji - wyspa na środku pomieszczenia.

W przestronnej kuchni (ok. 24 m kw.) zaprojektowano wyspę o wymiarach 280 x 110 cm. Po jej obu stronach pozostało jeszcze szerokie przejście (ponad metr). Kuchnia jest częściowo otwarta na salon, a przed rozchodzeniem się zapachów z gotujących się potraw chroni zawieszony nad płytami grzejnymi okap o dużej wydajności. Umieszczone w nim lampki są dodatkowym oświetleniem blatu. Główne to reflektorki o regulowanym kącie padania światła, zainstalowane w suficie. Wnęka pod blatem gł. 35 cm wystarcza, by osoby siedzące na stołkach barowych mogły wygodnie ułożyć nogi.

Ciepła barwa kamienia na wyspie ładnie komponuje się ze stojącymi w pobliżu starymi chińskimi meblami

Fot. Ciepła barwa kamienia na wyspie ładnie komponuje się ze stojącymi w pobliżu starymi chińskimi meblami


Wszystkie blaty są z granitu, ale ten na wyspie ma inny kolor niż pozostałe. W ten sposób umownie wyodrębniono tę część pomieszczenia. Poza tym ciepła barwa kamienia na wyspie ładnie komponuje się ze stojącymi w pobliżu starymi chińskimi meblami.

Kuchnia z wyspą – rarytas dla wybranych, a może opcja dla każdego?

Czy to mała kuchnia, czy duża, coraz częściej możemy spotkać tu wyspę. Jest ona wyrazem nowoczesnych trendów,  funkcjonalności i swojego rodzaju profesjonalizmu. W chwili, gdy architekci i projektanci wnętrz wzięli temat wysp kuchennych za rogi, nagle okazało się, że wcale nie potrzeba pałacowych metraży, żeby pozwolić sobie na to rozwiązanie. Kluczem do sukcesu, jak zawsze, okazują się odpowiednie proporcje. Dziś zdradzamy triki architektów, które można wykorzystać w każdym domu! Kuchnia z wyspą? Nic prostszego i piękniejszego – zapraszam do lektury!

Fronty szafek w kuchni z wyspą zrobiono z drewna dębu pokrytego białą farbą i marmurowego blatu

Fot. Fronty szafek w kuchni z wyspą zrobiono z drewna dębu pokrytego białą farbą i marmurowego blatu


Fronty szafek zrobiono z drewna dębu pokrytego białą farbą. W wysokiej zabudowie znajduje się lodówka typu side-by-side, piekarnik i ekspres do kawy.

Stołki barowe, tzw. hookery do kuchni z wyspą

Fot. Stołki barowe, tzw. hookery do kuchni z wyspą


Stołki barowe, tzw. hookery

 1. Stołek ze stali, płyty MDF i tworzywa sztucznego, wys. do 90 cm,
 2. Stołek ze stali i laminowanego aluminium, wys. 55-67 cm,
 3. Stołek ze stali i tworzywa sztucznego, wys. 66-87 cm.

KUCHNIA W ZACISZNEJ ZATOCE

Kącik śniadaniowy zaaranżowany przy wyspie kuchennej to miejsce bardzo przytulne

Fot. Kącik śniadaniowy zaaranżowany przy wyspie kuchennej to miejsce bardzo przytulne


Życie tego domu najczęściej skupia się nie w eleganckiej jadalni ani w wygodnym salonie, ale właśnie w kuchni. Trudno się dziwić, bo osłonięty niemal ze wszystkich stron kącik śniadaniowy zaaranżowany przy wyspie to miejsce bardzo przytulne.

Szafki kuchenne stoją pod oknem, przy sąsiedniej ścianie mieści się wysoka zabudowa. Naprzeciwko, aby zachować symetrię wystroju, ścianę wyłożono panelami z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF, takiej samej, z jakiej są fronty zabudowy.


Może Cię zainteresujeKuchnie z wyspą - pomysły inspiracje zdjęcia

Blaty robocze w kuchni z wyspą przesłonięte zostały wysokim oparciem półokrągłego siedziska

Fot. Blaty robocze w kuchni z wyspą przesłonięte zostały wysokim oparciem półokrągłego siedziska


Blaty robocze w kuchni są przesłonięte wysokim oparciem półokrągłego siedziska, a także osłoną wyspy. Dzięki temu, mimo że kuchnia jest połączona szerokim przejściem z jadalnią, osoby przy stole nie widzą rozgardiaszu, który zazwyczaj towarzyszy gotowaniu.

Urządzenia AGD znajdują się w wyspie i w wysokiej zabudowie, a dodatkowy zlew przy kuchence na wyspie to duża wygoda

Fot. Urządzenia AGD znajdują się w wyspie i w wysokiej zabudowie, a dodatkowy zlew przy kuchence na wyspie to duża wygoda


Ze względu na okna zajmujące całą ścianę główny ciąg roboczy jest wyposażony tylko w dolne szafki. Przykrywa je długi blat z granitu o lekko chropawej, matowej powierzchni (tzw. płomieniowaty), w którym zainstalowano zlewozmywak. Pozostałe urządzenia AGD znajdują się w wyspie i w wysokiej zabudowie. Dodatkowy zlew przy kuchence na wyspie to duża wygoda - szybko i bezpiecznie można np. odcedzić makaron.

Boki i plecy wyspy są wyższe o 15 cm niż jej blat. Takie rozwiązanie często stosuje się ze względów bezpieczeństwa, a także z powodów estetycznych - zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon

Fot. Boki i plecy wyspy są wyższe o 15 cm niż jej blat. Takie rozwiązanie często stosuje się ze względów bezpieczeństwa, a także z powodów estetycznych - zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon


Boki i plecy wyspy są wyższe o 15 cm niż jej blat. Takie rozwiązanie często stosuje się ze względów bezpieczeństwa (na przykład gdy w domu są małe dzieci), a także z powodów estetycznych - zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon.

Lampy wiszące do kuchni z wyspą

Fot. Lampy wiszące do kuchni z wyspą


Lampy wiszące nad wyspą:

 1. Lampa wisząca LED, z aluminium, dł. 100 cm,
 2. Lampa wisząca LED, z aluminium, dł. 120 cm,
 3. Lampa wisząca LED, z aluminium, dł. 180 cm.

KUCHNIA - BEZPIECZNA PRZYSTAŃ

Kuchnia, która jest być centrum domu, a wyspa kuchenna - jej sercem

Fot. Kuchnia, która jest być centrum domu, a wyspa kuchenna - jej sercem


W zamierzeniu właścicielki kuchnia miała być centrum domu, a wyspa - jej sercem. I tak się stało. Bezpośrednie wejścia z innych pomieszczeń, a także miły klimat wnętrza sprawiają, że domownicy i goście bardzo chętnie tu przebywają.

Właścicielka, starając się zachować spójność stylową wnętrza, ukryła urządzenia AGD, by nie raziły nowoczesną formą. Wyciąg schowała w stylizowanej obudowie z płyty gipsowo-kartonowej, kuchenkę mikrofalową - we wnęce wykutej w ścianie, a lodówkę typu side-by-side - w szafie wnękowej.

Meble kuchenne z wyspą na zamówienie z lakierowanego na biało drewna klonowego, zdobione żłobieniami, pilastrami i gzymsami w stylu angielskiego

Fot. Meble kuchenne z wyspą na zamówienie z lakierowanego na biało drewna klonowego, zdobione żłobieniami, pilastrami i gzymsami w stylu angielskiego


Meble zrobiono na zamówienie z lakierowanego na biało drewna klonowego. Są zdobione żłobieniami, pilastrami i gzymsami - dekoracjami typowymi dla XIX-wiecznego stylu angielskiego.


Może Cię zainteresuje: Mała kuchnia w bloku pełna dobrych rozwiązań - zobacz aranżacje 12 inspirujących małych kuchni

W trzech bokach wyspy są szuflady na sztućce i inne często używane narzędzia oraz naczynia do gotowania

Fot. W trzech bokach wyspy są szuflady na sztućce i inne często używane narzędzia oraz naczynia do gotowania


W trzech bokach wyspy są szuflady. W tych od strony ciągu roboczego gospodyni trzyma sztućce i inne często używane narzędzia, a w bocznych - naczynia, po które sięga rzadziej. Duży blat przykrywający wyspę i stół zrobiono z marmuru (z niego jest też drugi blat i okładzina ściany nad dolnymi szafkami).

Wyspa połączona ze stołem ma taką samą wysokość co dolna zabudowa kuchenna

Fot. Wyspa połączona ze stołem ma taką samą wysokość co dolna zabudowa kuchenna


Wyspa połączona ze stołem (całość o wymiarach 150 x 150 cm) ma taką samą wysokość co dolna zabudowa, czyli 85 cm. W związku z tym trudno było dopasować do niej krzesła - tradycyjne były za niskie, a stołki barowe tu nie pasowały.

Właścicielka zdecydowała się więc zrobić je na zamówienie u stolarza. Przy części wyspy pełniącej funkcję stołu dzieci często oglądają bajki - wtedy mama ma je na oku.

Kredensy idealne do kuchni z wyspą

Fot. Kredensy idealne do kuchni z wyspą


Kredensy do kuchni z wyspą:

 1. Kredens z dębu, 212,5 x 128 cm, gł. 54 cm,
 2. Kredens z sosny, 200 x 92 cm, gł. 49 cm,
 3. Kredens z sosny, 198 x 93 cm, gł. 42 cm.

KUCHNIA - ŚWIATEŁKO W MROKU

Dzięki podświetlonej płycie półprzejrzystego onyksu zamontowanej na tylnej ściance wyspy pełni ona rolę dekoracji wnętrza

Fot. Dzięki podświetlonej płycie półprzejrzystego onyksu zamontowanej na tylnej ściance wyspy pełni ona rolę dekoracji wnętrza


Rzadko się zdarza, aby pośród licznych funkcji, jakie zazwyczaj pełni wyspa, było również dekorowanie wnętrza. Tymczasem tak jest w prezentowanej kuchni - a to dzięki podświetlonej płycie półprzejrzystego onyksu zamontowanej na tylnej ściance wyspy.

Od strony pokoju pod blatem barku umieszczono m.in. półki na wino oraz szafkę na kieliszki - zamykają ją drzwi z lacobelu (szkła lakierowanego z jednej strony), osadzone w aluminiowych ramach. Z takiego samego materiału zrobiono drzwi w wysokiej zabudowie. Pozostałe fronty są z płyty fornirowanej dębem, a blaty - z granitu. Barek, wyższy o 25 cm od wyspy, wystarczająco ją zasłania od strony kąta wypoczynkowego.

Ścianę przy oknie zdobi taka sama tafla onyksu, jaką umieszczono w wyspie kuchennej

Fot. Ścianę przy oknie zdobi taka sama tafla onyksu, jaką umieszczono w wyspie kuchennej


Głębokie szuflady i szafka cargo ułatwiają dostęp do przechowywanych naczyń i produktów. Ścianę przy oknie zdobi taka sama tafla onyksu, jaką umieszczono w wyspie.

Z boku wyspy zaaranżowano aneks jadalny ze sporym stołem i krzesłami o fantazyjnej formie

Fot. Z boku wyspy zaaranżowano aneks jadalny ze sporym stołem i krzesłami o fantazyjnej formie


Z boku wyspy, pod oknem, zaaranżowano aneks jadalny ze sporym stołem i krzesłami o fantazyjnej formie. Stół oświetla lampa pochodząca z tej samej serii wzorniczej co lampy nad barkiem.


Może Cię zainteresujeWyspa to rarytas dla wybranych, a może opcja dla każdego?

Czajniki do gotowania na wyspie kuchennej z zamontowaną płytą grzewczą

Fot. Czajniki do gotowania na wyspie kuchennej z zamontowaną płytą grzewczą


Czajniki w kuchni z wyspą:

 1. Czajnik z tworzywa sztucznego, poj. 1,7 l,
 2. Czajnik z lakierowanej stali nierdzewnej, poj. 1,7 l,
 3. Czajnik ze stali nierdzewnej, poj. 1,5 l.

KUCHNIA - POMYSŁ Z SZAFY WZIĘTY.

Wbudowany w wyspę kuchenną zlewozmywak łatwo ukryć - wystarczy złożyć baterię i przykryć komorę ruchomym blatem, by półwysep zamienił się w bufet

Fot. Wbudowany w wyspę kuchenną zlewozmywak łatwo ukryć - wystarczy złożyć baterię i przykryć komorę ruchomym blatem, by półwysep zamienił się w bufet


Kiedyś były to meble do sypialni - piękne, ale zbyt duże jak na rozmiary współczesnych mieszkań. Zachwycony ich urodą właściciel postanowił zrobić z nich... zabudowę kuchenną. W efekcie ma kuchnię nie tylko oryginalną, ale i harmonizującą z eleganckim salonem. <BR >Wbudowany w blat zlewozmywak łatwo ukryć - wystarczy złożyć baterię i przykryć komorę ruchomym blatem, by półwysep zamienił się w bufet. W zabudowie znajdują się szafki i szuflady o różnej wysokości. Właściciel trzyma w nich naczynia kuchenne posegregowane według wielkości.

Zarówno ciąg szafek dolnych, jak i półwysep mają taką samą długość, gdyż zostały zrobione z połówek jednej szafy

Fot. Zarówno ciąg szafek dolnych, jak i półwysep mają taką samą długość, gdyż zostały zrobione z połówek jednej szafy


Zarówno ciąg szafek dolnych, jak i półwysep mają taką samą długość (225 cm) - zostały zrobione z połówek jednej szafy. Na pozostałe szafki wykorzystano m.in. zagłówek łóżka z tego samego kompletu mebli. Brakujące części zostały dorobione z płyty meblowej fornirowanej brzozą. Mało widoczne, wpuszczane uchwyty nie odwracają uwagi od pięknego rysunku słojów.

Szafka z wysuwanym niewielkim blatem roboczym, przy którym można wygodnie pracować na siedząco

Fot. Szafka z wysuwanym niewielkim blatem roboczym, przy którym można wygodnie pracować na siedząco


Z jednej z szafek wysuwa się niewielki blat, przy którym można wygodnie pracować na siedząco (rozwiązanie często stosowane w starych bufetach). W ciemny granitowy blat została wbudowana gazowa płyta grzejna - czarna, a więc mało widoczna.

Szybkie posiłki gospodarz jada przy rozkładanym stoliku - blat po opuszczeniu idealnie przylega do półwyspu, wyglądając jak front szafki

Fot. Szybkie posiłki gospodarz jada przy rozkładanym stoliku - blat po opuszczeniu idealnie przylega do półwyspu, wyglądając jak front szafki


Szybkie posiłki gospodarz jada przy rozkładanym stoliku - blat po opuszczeniu idealnie przylega do półwyspu, wyglądając jak front szafki. Stołki o regulowanej wysokości siedziska mają kółka, dzięki czemu łatwo przesunąć je w inne miejsce, gdy są nieużywane.

Składane baterie, które sprawdzą się w kuchni z wyspą

Fot. Składane baterie, które sprawdzą się w kuchni z wyspą


Składane baterie, które wkomponujesz w wyspę kuchenną:

 1. Bateria kuchenna z ruchomą wylewką, wys. 32 cm,
 2. Bateria kuchenna z  elastycznym wężem, wys. 44 cm,
 3. Bateria kuchenna z  ruchomą wylewką, wys. 78 cm.