Kuchnia z wyspą na 7 sposobów w 7 aranżacjach kuchennych wnętrz
irek86pl / 12.03.2021

Kuchnia z wyspą na 7 sposobów aranżacje kuchennych wnętrz

Wyspa kuchenna. Słowo-klucz, które uruchamia marzenia o wygodzie, pięknie oraz wspólnych aktywnościach kulinarnych i towarzyskich. Marzenia o przestrzeni przyjaznej, dostępnej i funkcjonalnej. Kuchenna wyspa może pełnić mnóstwo funkcji – od powiększenia powierzchni roboczej poprzez przechowywanie, gotowanie, spożywanie posiłków, aranżowanie imprez czy prowadzenie domowego biura. Dziś pokażemy 7 inspirujących pomysłów, jak wykorzystać ten szalenie funkcjonalny element w projektowaniu kuchni oddzielnych i otwartych na salon.

1. Wyspa prawie samowystarczalna / Kuchnia z wyspą na 7 sposobów w 7 aranżacjach kuchennych wnętrz

Kuchenna wyspa stanowi zazwyczaj centrum, wokół którego toczą się wszystkie kluczowe działania związane z przygotowywaniem posiłków. Dotyczy to zarówno wysp umieszczonych w kuchni, jak i w otwartej przestrzeni salonu z kuchnią.

Wyspa w kuchni otwartej na salon zaprasza do wspólnych aktywności kulinarnych i towarzyskich. Nie trzeba się rozstawać z rodziną lub gośćmi ani na minutę, by przyrządzić i podać małe co nieco. Rozmowa może się toczyć bez przeszkód.

Kuchenna wyspa zazwyczaj jest wyrazistą bryłą, która skupia na sobie uwagę i nadaje charakter całej kuchni. Nie jest też obojętna aranżacyjnie dla salonu otwartego na kuchnię – dlatego jej front musi być starannie zaprojektowany tak, by podkreślał styl salonu.

GOTOWANIE NA WYSPIE

1. Wyspa prawie samowystarczalna

Jeśli lubisz minimalizm i dysponujesz sporą przestrzenią, możesz sobie pozwolić na dość nietypowe zastosowanie wyspy, która będzie jedynym blatem w kuchni. Odpowiedni wymiar tego mebla pozwoli Ci na umieszczenie na nim płyty grzewczej i zlewu, a reszta blatu zapewni dość miejsca do przyrządzania posiłków. Miejsce pod blatem oczywiście pozostaje do zagospodarowania – bez problemu ulokujesz tam system segregacji odpadów, zmywarkę i szafki na wszystko, co musi być pod ręką.

Reszta przestrzeni pod ścianami może wówczas stanowić pojemny magazyn na sprzęty do gotowania i serwowania potraw, a także spiżarnię na zapasy żywności. Nie zabraknie tam miejsca także na piekarnik i zabudowaną lodówkę z zamrażarką. Im prostszą formę będą miały meble, tym lżejszy wizualnie efekt osiągniesz.

Jeśli chcesz nadać takiej kuchni specjalny wyraz, pomyśl o efektownym akcencie dekoracyjnym, który nie zaburzy czystego, ascetycznego charakteru wnętrza. Rozważ kafle ceramiczne w tym samym odcieniu co meble. Jeśli efektownie wykończysz nimi jedną kuchenną ścianę i bok wyspy, efekt będzie piorunujący.

1. Wyspa prawie samowystarczalna / Kuchnia z wyspą na 7 sposobów w 7 aranżacjach kuchennych wnętrz

Nieoczywisty pomysł na wyspę – jedyny blat w kuchni, a reszta to zabudowane miejsce do przechowywania.

2. Wyspa w kuchni z jadalnią

Pozostajemy w klimatach jasnych i przestronnych. Rozważ kuchnię z wyspą i jadalnią, gdzie lodówka, zlew, zmywarka, szafka na śmieci i wiszące, przeszklone półki umieścisz pod ścianą. Na wyspie natomiast wygodnie ulokujesz płytę grzewczą, piekarnik i masę pojemnych szuflad. Zyskasz w ten sposób dodatkowe miejsce do przechowywania. Docenisz w codziennym życiu bliskość talerzy, sztućców, serwetek, świec, wazonów, szklanek, kieliszków oraz innych drobiazgów, umilających rozmowy przy stole. Wszystko to możesz mieć naprawdę pod ręką, a jednocześnie sprytnie ukryte.

Jeśli chodzi o użycie barw, faktur i wzorów, w takiej kuchni z jadalnią i wyspą masz ogromne pole manewru – pamiętaj tylko o tym, by całość harmonizowała ze sobą.

W poniższej aranżacji zastosowano neutralne, wielkoformatowe płytki gresowe w kształcie kwadratów i prostokątów. Jasnoszary kolor ceramiki może stanowić dobrą bazę dla mebli i blatów o różnym charakterze.

 2. Wyspa w kuchni z jadalnią / Kuchnia z wyspą na 7 sposobów w 7 aranżacjach kuchennych wnętrz

Szuflady pod blatem to oszczędność miejsca i sprytne przechowywanie.

3. Klasyczna wyspa w industrialnym mieszkaniu

Klasyczna wyspa z funkcją gotowania świetnie będzie sobie radzić nie tylko w tradycyjnych kuchniach, ale i w modnych, industrialnych przestrzeniach. Przyjrzyjmy się otwartej kuchni w lofcie. Poza jedną wysoką szafką z piekarnikiem i ekspresem do kawy, wszystkie zamykane szafki umieszczono pod blatami – pod ścianą i pod blatem wyspy. Ścienny ciąg otwartych półek domyka aranżację od góry.

Prosty stół-konsola na metalowej konstrukcji, z drewnianym blatem, bezpośrednio styka się z wyspą. Różnica wysokości blatu kuchni i stołu wyznacza granicę między funkcją gotowania i spożywania posiłków. Takie ciekawe rozwiązanie umożliwia błyskawiczne serwowanie jedzenia.

Surowe drewno meblowych frontów efektownie komponuje się z białą cegłą na ścianie i dużymi, surowymi szarymi płytkami na podłodze. Ta sama szara kolorystyka domyka też boki wyspy i wysokiej szafki. Okap nad płytą grzewczą w wysokim industrialnym wnętrzu nie przytłacza wnętrza. Całość jest prosta, lekka i szalenie funkcjonalna.

3. Klasyczna wyspa w industrialnym mieszkaniu / Kuchnia z wyspą na 7 sposobów w 7 aranżacjach kuchennych wnętrz

Możesz ustawić stół jadalniany tuż za wyspą. Zyskasz wrażenie lekkości i docenisz wygodę takiego rozwiązania.

4. Wąska wyspa z funkcją gotowania i… rozdzielania

Choć standardy projektowania wysp kuchennych z funkcją gotowania czy zmywania mówią, że powinny być one odpowiednio długie (na min. 200 cm) i szerokie na ok. 100 cm, można pokusić się o własne rozwiązania. Jeśli zastosujemy dwupalnikową płytę zamontowaną wzdłuż wyspy, możemy radykalnie zmniejszyć szerokość wyspy. W prezentowanej kuchni połączonej z jadalnią i salonem, ta wąska wyspa łagodnie ustala podział funkcjonalny przestrzeni.

Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w aranżacjach soft loft. Całe wnętrze ma przestronny, otwarty charakter, a jednocześnie wszystkie jego funkcje są precyzyjnie określone.

4. Wąska wyspa z funkcją gotowania i… rozdzielania / Kuchnia z wyspą na 7 sposobów w 7 aranżacjach kuchennych wnętrz

Wąska wyspa kuchenna subtelnie zaznaczy podział funkcjonalny wnętrza i doda mu lekkości.

ZMYWANIE NA WYSPIE

5. Wyspa w drewnie z funkcją zlewu

Zmywanie na wyspie to dobry pomysł. To właśnie na wyspę zazwyczaj trafiają brudne talerze z jadalni. Z łatwością można je wówczas opłukać i umieścić w zmywarce pod wyspowym blatem (albo od razu umyć). W zlewozmywaku na wyspie również szybko oczyścisz owoce, warzywa i inne wiktuały, nie tylko na sałatkę. Blat roboczy pozwoli na sprawne przeprowadzenie wszystkich operacji przygotowawczych i efektowne serwowanie potraw.

Drewniane blaty wprowadzą do wnętrza ciepło i przytulność. Warto połączyć je z drewnianymi ramami okien, półkami, blokiem do noży i jasnymi, nienachalnymi białymi kafelkami i frontami meblowymi – uzyskamy w ten sposób bezcenną spójność stylistyczną. Część blatu wyspy, ta bez szafek pod spodem, doskonale sprawdzi się jako stolik śniadaniowy i na błyskawiczne przekąski w ciągu dnia. Może też pełnić rolę domowego mini-biura.

5. Wyspa w drewnie z funkcją zlewu / Kuchnia z wyspą na 7 sposobów w 7 aranżacjach kuchennych wnętrz

Drewniany blat wyspy idealnie harmonizuje z całym wystrojem jasnej kuchni.

WYSPA-BLAT W KUCHNI OTWARTEJ NA SALON

Wyspowy blat jest meblem, który jak żaden inny łączy przestrzeń kuchni i salonu, a jednocześnie zgrabnie wydziela obie funkcje. Jednoznacznie rozdziela roboczą część kuchenną, nie zacieśniając całego wnętrza.

Oczywiście kuchenna wyspa najlepiej się prezentuje i funkcjonuje w sporej przestrzeni – jednak, przy zachowaniu odpowiednich proporcji i wyłączeniu z niej płyty grzewczej i zlewu, można się o nią pokusić również w pomieszczeniach o nieco skromniejszych gabarytach. Wyspie warto powierzyć wówczas dodatkowe funkcje. Poza tradycyjnym blatem roboczym może być ona jadalnianym stołem, barkiem i biurkiem – dostosowując się do bieżących potrzeb mieszkańców i gości.


Może Cię zainteresujeWyspa to rarytas dla wybranych, a może opcja dla każdego?


6. Wyspowy blat jako łącznik kuchni i salonu

Nic nie stoi na przeszkodzie, by do kuchennej wyspy przylegała nawet sofa czy leżanka. To dość ekscentryczne rozwiązanie, które jednak może mieć swoich zwolenników w mieszkaniach o mniejszym metrażu. Wyspowy blat z powodzeniem może pełnić w takich wnętrzach funkcję stołu. Jeśli będziesz skłaniać się ku takiemu rozwiązaniu, pamiętaj, by bryła wyspy i jej kolor nie przytłoczyły pomieszczenia. Czysta biel wyspy i meblowych frontów oraz jasne ściany z wyrazistym i lekkim jednocześnie motywem geometrycznym, mogą uczynić cuda. Podobnie jak oszczędnie stosowane ciemne akcenty wystroju. Takie zabiegi aranżacyjne skutecznie tworzą iluzję powiększania przestrzeni.

6. Wyspowy blat jako łącznik kuchni i salonu / Kuchnia z wyspą na 7 sposobów w 7 aranżacjach kuchennych wnętrz

Pozbawiona innych funkcji wyspa-blat jednakowo przynależy do przestrzeni kuchennej i salonowej, na bieżąco pełniąc rolę zależną od potrzeb.

7. Blat wyspowy – trzy w jednym

Podobnie jak w omówionym wyżej przykładzie, również tutaj drewniany kuchenny blat pełni jednocześnie kilka funkcji. Gdy jest pora gotowania – stanowi zwykły, poręczny blat roboczy. Gdy czas zasiąść do posiłku – staje się wygodnym stołem. A gdy pojawia się potrzeba odrobienia lekcji, poczytania gazety czy odpowiedzenia na maile – niepostrzeżenie przeistacza się w wygodne biurko, wyposażone w półki. Jeden mebel, a ile możliwości!

Oczywiście ważne jest, by wygląd takiej wyspy spójnie łączył się z wystrojem całej przestrzeni. Ceramiczny parkiet na podłodze i jednej ze ścian idealnie będzie współgrać z surowym drewnem wyspowego blatu, nie kłócąc się jednocześnie z płytkami w formie szarych cegiełek między kuchennymi szafkami.

7. Blat wyspowy – trzy w jednym / Kuchnia z wyspą na 7 sposobów w 7 aranżacjach kuchennych wnętrz

Wielofunkcyjność wyspowego blatu jest bezcenna w niedużych mieszkaniach. Drewniany blat wyspy i ceramiczne deski na podłodze podkreślają estetyczną spójność wystroju.

PODSUMOWANIE:

  1. Wyspa kuchenna to bardzo plastyczny element wystroju kuchni zarówno oddzielnej, jak i otwartej na salon.
  2. W zależności od miejsca, którym dysponujemy i potrzeb, wyspa może pełnić funkcje przechowywania, gotowania, zmywania, blatu roboczego, stołu jadalnianego i biurka.
  3. Wyspa w kuchni otwartej na salon zgrabnie łączy całą przestrzeń, podkreślając jednocześnie podział funkcjonalny.
  4. Kuchenna wyspa jest szalenie wyrazistym elementem wystroju wnętrza, dlatego jej bryła i kolorystyka muszą być gruntownie przemyślane.
  5. stylistyka musi być spójna.