Jak Wybrać Meble Biurowe Do Domowego Gabinetu?
irek86pl / 02.12.2020

Jak wybrać meble biurowe do domowego gabinetu?

Domowy gabinet przydaje się w przypadku pracy zdalnej czy prowadzenia jednoosobowej działalności, a także tym, którzy często zabierają pracę do domu. Istotny jest wybór odpowiednich mebli biurowych, które zwiększają ergonomię i efektywność działań. Jak zatem urządzić wygodny gabinet?

Funkcjonalne i wygodne biuro w domu — jak je urządzić?

Miejsce pracy powinno być zaciszne i przytulne, a jednocześnie bardzo funkcjonalne. Dotyczy to zarówno siedziby firmowej, jak i domowego gabinetu. W uzyskaniu pożądanego efektu pomogą dobrze dobrane meble biurowe, które zapewnią łatwy dostęp do niezbędnych narzędzi i materiałów oraz wygodne miejsce wykonywania zadań.

Planowanie wyposażenia powinniśmy zacząć od przeanalizowania naszego profilu działalności. Inaczej urządzimy bowiem prywatny gabinet do samodzielnej pracy, a inaczej miejsce, w którym przyjmować będziemy klientów czy petentów.

Jak Wybrać Meble Biurowe Do Domowego Gabinetu?

W tym drugim przypadku poza ergonomią musimy pomyśleć także o funkcji reprezentacyjnej, dobierając meble nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Dzięki odpowiedniej aranżacji gabinet stanie się naszą wizytówką i będzie pomagał budować wizerunek eksperta oraz atmosferę profesjonalizmu.

Przemyśleć trzeba również to, jakie czynności będziemy wykonywać w domowym biurze. Jeśli pracujemy głównie przy komputerze, centralnym elementem wyposażenia będzie biurko komputerowe z wygodnym krzesłem, do którego dobierzemy regały na dokumenty czy szafki na sprzęt biurowy.

Jeśli natomiast w domowym gabinecie przyjmujemy gości, zadbajmy o ich wygodę — znajdźmy miejsce na komfortowe krzesła, fotele, a nawet sofę i stolik, przy którym nasi petenci będziemy prowadzić rozmowy czy podpisywać dokumenty.

Praktyczne meble biurowe — postaw na ergonomię
Podstawowym meblem w większości gabinetów jest biurko. Powinno być ergonomiczne, zapewniać odpowiednio dużo miejsca do pracy i przechowywania najważniejszych materiałów czy narzędzi. 

Model Rita z praktycznymi szufladami sprawdzi się doskonale tam, gdzie chcemy mieć szybki i łatwy dostęp do dokumentów i sprzętu biurowego. Jeśli chcemy mieć więcej swobody w aranżacji, możemy postawić na biurko Franek z mobilnym kontenerem, który możemy wstawić pod blatem, jak i obok niego, tworząc wygodne miejsce np. na drukarkę.

Tym, którzy pracują głównie na komputerze, polecamy modele Flip i Flap z nadstawkami i półkami oraz wysuwanymi blatami na klawiaturę i myszkę. Zapewniają one miejsce na niezbędny sprzęt, papiery i inne drobiazgi.

Do biurka koniecznie dobierzmy wygodny fotel obrotowy, który zapewnia swobodę ruchów i pozwala utrzymać odpowiednią postawę podczas długotrwałego siedzenia. Model Halmstad ma regulowaną wysokość i podłokietniki oraz profilowane oparcie gwarantujące odpowiednie podparcie pleców i maksimum komfortu.

Poza biurkiem i fotelem istotne jest miejsce do przechowywania dokumentów, branżowej literatury i innych materiałów niezbędnych w codziennej pracy. W roli wygodnej biblioteczki dającej łatwy dostęp do papierów wykorzystać możemy regał Venus lub System Top. Jeśli potrzebujemy przestrzeni zamkniętych, doskonale sprawdzi się regał Bland 03 łączący otwarte półki z szafkami wyposażonymi w przesuwne drzwiczki lub komoda Widin z szufladami i szafkami.

Urządzając kącik do rozmów z petentami, warto zwrócić uwagę na wygodne, eleganckie i kompaktowe krzesła Larvik lub obite ekoskórą K230. Do nich dobierzmy odpowiednią ławę, np. model Venus lub Siri z dolną półką idealną na formularze i dokumenty, które muszą być pod ręką.

Wyposażenie możemy uzupełnić o wiszące półki zwiększające funkcjonalność pomieszczenia i umożliwiające jego większą personalizację poprzez wyeksponowanie dekoracji czy firmowych gadżetów.

Nie zapomnij o wystroju

Niezależnie od tego, czy domowy gabinet służy jedynie do samotnej pracy, czy również do rozmów z petentami, istotna jest jego aranżacja. 

Przy funkcji reprezentatywnej jest to oczywiste. Wystrój powinien budować wizerunek eksperta i atmosferę profesjonalizmu. Pomogą w tym masywne meble w ciemnych kolorach, które kojarzą się z solidnością i dodają powagi. Uwagę zwrócić warto na kolekcję Silke lub Widin w ciemnych odcieniach. Pamiętajmy jednak, że takie wyposażenie może być również przytłaczające, szczególnie w małych pomieszczeniach.

Jeśli chcemy uzyskać reprezentacyjny efekt na małym metrażu, postawmy mimo wszystko na meble jasne i lekkie, najlepiej proste, bez wybujałych elementów ozdobnych. Idealna będzie kolekcja Advanced na wysokich nogach lub Fjord w stylu skandynawskim. Minimalizm pomoże w dobrej organizacji i stworzy czystą, uporządkowaną przestrzeń, która da klientowi poczucie, że jesteśmy wysoce skuteczni i zorganizowani.

W przypadku biura prywatnego, w którym nie przyjmujemy gości, możemy pozwolić sobie na większą swobodę w wyborze jasnych, żywych barw i niestandardowych, asymetrycznych form mebli (świetnie sprawdzi się np. modułowa kolekcja Nyte). Taka aranżacja pobudzi kreatywność, wniesie do pomieszczenia lekkość i inspirujące akcenty. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić. Zbyt jaskrawe barwy i bujne wzornictwo mogą powodować problemy z koncentracją na zadaniach.

Wybór mebli biurowych do domowego gabinetu zależy w dużej mierze od naszych preferencji i profilu działalności. Pamiętajmy, aby na pierwszym miejscu stawiać funkcjonalność i ergonomię, ale nie zapominajmy o wystroju, który pobudzi nas do działania.