Piła do cięcia drewna to jedno z tych narzędzi, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Nawet najmłodsi majsterkowicze mają w swoich plastikowych zestawach zabawkę przypominającą prawdziwą piłę ręczną do cięcia drewna. To przydatne narzędzie, które powinno znaleźć się w przydomowym warsztacie i jest absolutna koniecznością w przemyśle zajmującym się obróbką drewna. Zanim jednak dokonamy zakupu zazwyczaj stoimy przed dylematem jaką piłę do cięcia drewna wybrać, by efekt był satysfakcjonujący? W artykule odpowiemy na pytanie.
Gdzie wykorzystać piłę do cięcia drewna?
Piła do drewna jest narzędziem uniwersalnym. Prosta budowa piły ręcznej przyda się absolutnie wszędzie, jednakże nie w każdych okolicznościach jej użycie jest wskazane. O ile w domowym warsztacie pocięcie drewna kominkowego może być jednodniową przyjemnością o tyle wykonywanie tych prac w profesjonalnym warsztacie byłoby zbyt męczące i nieopłacalne. W dobie automatyzacji i nowych technologii również i piły przeżyły swoja transformacje.
Coś dla majsterkowiczów i dla profesjonalistów
Odpowiadając na pytanie jaką piłę do drewna wybrać należy przede wszystkim sprecyzować swoje potrzeby. Jeśli oczekujesz:
- taniego rozwiązania
- wykonujesz prace sezonowo
- nie zależy ci na wydajności
To najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w piłę ręczną lub piłę automatyczną napędzaną elektrycznie. Obie mają podobną budowę, ale mimo wszystko inwestycja ma zasadnicze różnice w cenie i w obsłudze. Piła automatyczna to wartość od 400 zł wzwyż, natomiast ręczna może nas kosztować zaledwie 20 zł i więcej. Finalnie porównując urządzenia efekt będzie zbliżony, ale mimo wszystko napęd elektryczny pochłonie mniej potu i czasu. Oba rozwiązania są szczególnie popularne w małych warsztatach przydomowych.
Dla profesjonalisty istotne będą kwestie:
- efektywności
- wydajności
- dobrej inwestycji
Sprzęt do wymagających zadań musi spełniać konkretne warunki, by maszyna mogła pracować na najwyższych obrotach przez wskazany czas. Nic nie stoi na przeszkodzie by sprzęt uzupełniała piła ręczna lub elektryczna, ale w dużym przedsiębiorstwie nie spełnią one narzuconych wymogów. Dla optymalizacji działań najbardziej trafnym sposobem jest inwestycja w profesjonalne pilarki formatowe lub stołowe. Połączenie najwyższej klasy posuwu, linii cięcia wspomaganych laserowo i wydajnych silników sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających warunków eksploatacyjnych.
Pamiętaj!
By dokonać wyboru sprecyzuj swoje oczekiwania i możliwości finansowe. Być może dla małych warsztatów stolarskich niewielka pilarka stołowa, pilarka ręczna i wsparcie piły elektrycznej do drewna będzie wystarczające, by wypełnić zlecenia terminowo i efektywnie, ale w dużych przedsiębiorstwach już nie. Tam gdzie na pierwszym miejscu jest produktywność i efektywność najlepszym sposobem na wzrost oczekiwanych rezultatów jest zaufanie przedsiębiorcom, którzy znają się na rzeczy. Pilarki, które sprostają wysokim wymaganiom i dodatkowo są bardzo precyzyjne będą inwestycją, która zwróci się w zawrotnym tempie!