Ciekawie zaaranżowane poddasze użytkowe to przestrzeń jak z bajki - zaciszna i przytulna. Może stanowić jedno, przestronne studio albo samodzielne mieszkanie z oddzielnymi pomieszczeniami. Musimy jednak zadbać o to, aby wnętrza poddasza użytkowego były dobrze doświetlone, ciepłe i wygodnie urządzone. Podpowiadamy, jak je zagospodarować, aby były komfortowe i bardzo klimatyczne.
Sypialnia - poddasze użytkowe
Poddasze użytkowe z kolorowym akcentem
Poddasze użytkowe - stylowa łazienka
Powierzchnia użytkowa poddasza
Zróżnicowana powierzchnia użytkowa poddasza z licznymi skosami i wnękami to duże wyzwanie projektowe. Sztuką jest stworzenie aranżacji, która pozwoli mieszkańcom na swobodę podczas wykonywania codziennych czynności. Powierzchnia użytkowa poddasza w domu może być przestrzenią relaksu, gdzie mamy czas tylko dla siebie lub oddzielnym mieszkaniem, np. wtedy, gdy dom jest przeznaczony dla kilku pokoleń. Odpowiednio zagospodarowane poddasze użytkowe w kamienicy może się okazać idealnym miejscem do życia np. dla pary lub singla. Ich urok i niepowtarzalny klimat oraz przystępna cena sprawiają, że są one równie chętnie kupowane na wynajem. Nawet wtedy, gdy powierzchnia użytkowa poddasza wymaga generalnego remontu.
Poddasze użytkowe - jak je urządzić?
Elementami, które często decydują o tym, że poddasze użytkowe staje się przestrzenią o wyjątkowym klimacie, są elementy konstrukcyjne - skosy, belki, słupy czy lukarny dachowe. Choć niektóre z nich postrzegamy jako utrudnienie (np. skosy), to właśnie one tworzą charakter poddasza użytkowego. Oryginalne, drewniane elementy konstrukcyjne będą wspaniałą ozdobą wnętrza. Warto zestawić je z jasnymi - białymi lub szarymi ścianami i stworzyć aranżację, w której przeważają naturalne materiały - drewno, kamień, lniane lub bawełniane zasłony, wełniane koce, które stworzą przytulny klimat na naszym poddaszu użytkowym. Miejsca pod skosami sprawdzą się doskonale jako schowki. Możemy tam wstawić komody lub szafki albo stylowe kufry w stylu kolonialnym. Skosy w łazienkach będą dobrym miejscem dla wanny.
Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu pomieszczeń, podstawą są dobrze dobrane okna dachowe. Pomocne może się okazać oświetlenie punktowe, a także stylowe lampy stojące, dające ciepłe, nastrojowe światło. Najlepiej przeznaczyć ciemniejsze miejsca na strefę relaksu, przestrzeń sypialnianą, zaś te jaśniejsze przeznaczyć na biuro czy pracownię lub pokój zabaw dla dzieci.
Poddasze użytkowe a poddasze nieużytkowe
Poddasze nieużytkowe, jak sama nazwa wskazuje, to przestrzeń, która nie jest przeznaczona do mieszkania. Może nam służyć jako strych - do przechowywania rzeczy. Nie nadaje się natomiast na miejsce, w którym będziemy stale przebywać. Poddasze użytkowe musi bowiem spełniać pewne wymogi techniczne, które np. zabezpieczą przestrzeń w razie ewentualnego pożaru. Wysokość pomieszczeń na poddaszu użytkowym powinna przekraczać 2 metry, okna muszą stanowić 1/8 powierzchni podłogowej. Musimy również zadbać o odpowiednią wentylację oraz ogrzewanie, a także o podłączenie instalacji elektrycznej. Schody powinny być stabilne i wygodne.
Jeśli chcemy zmienić funkcję poddasza - z nieużytkowego na poddasze użytkowe, czeka nas wizyta w urzędzie, dopełnienie formalności (musimy mieć pozwolenie na ewentualne przebudowy) oraz remont, który pozwoli dostosować przestrzeń do wyżej wymienionych wymogów. W trosce o nasze bezpieczeństwo, warto w pierwszej kolejności zasięgnąć porady fachowca, który sprawdzi solidność konstrukcji. Może się bowiem okazać, że nasz wymarzony projekt jest niemożliwy albo zwyczajnie zbyt trudny do zrealizowania.
Nowoczesne projekty domów z poddaszem użytkowym
Nowoczesne projekty domów z poddaszem użytkowym pozwalają podzielić przestrzeń mieszkalną na różne strefy. To pomaga mieszkańcom jednego domu rozwijać swoje zainteresowania, spełniać potrzebę odpoczynku w przeznaczonej do tego celu strefie. Poddasze użytkowe może być jedną wielką sypialnią, gdzie udajemy się na odpoczynek po ciężkim dniu albo pracownią, w której realizujemy swoje pasje. Bywa doskonałym rozwiązaniem dla rodzin - każde dziecko może zyskać swój intymny kącik, na co nie zawsze pozwala jedna, wspólna przestrzeń domu parterowego