Kuchnia w stylu rustykalnymStyl rustykalny to przede wszystkim dużo drewna w różnych odcieniach / meblowe Radomsko
irek86pl / 04.05.2021

Styl rustykalny. Meble rustykalne do salonu i do kuchni

Naturalne materiały, prostota, swojski klimat, meble jak z wiejskiej chaty - to wyróżniki rustykalnych wnętrz, które sprawiają, że każdego dnia możemy poczuć się jak na wakacjach na wsi. Obecnie meble wyglądające ludowo, sielankowo są dostępne w wielu kolekcjach.

Meble rustykalne dodają wnętrzu przytulności i tworzą sielankowy klimat / meblowe Radomsko

Meble rustykalne dodają wnętrzu przytulności i tworzą sielankowy klimat

Czym wyróżnia się styl rustykalny?

Meble w stylu rustykalnym wykonywane są zazwyczaj z drewna surowego, bielonego lub w pastelowych odcieniach, często z efektem postarzenia lub celowego zostawienia prześwitów, by móc podziwiać strukturę naturalnego drewna. We wzornictwie i materiałach dominują pasy, kraty i motywy roślinne, dodające wiejskiego klimatu. Aby urządzić piękne wnętrze w stylu rustykalnym, nie można przesadzić z dodatkami. Ponieważ w stylu rustykalnym nie ma żelaznych zasad i istnieje pewna dowolność łączenia mebli, kolorów i kształtów, należy zachować umiar, by nie tworzyć bałaganu. Najlepiej postawić na wiejskie czy ludowe akcenty w ogólnie współczesnym i przestrzennym wnętrzu. To sprawi, że wystrój pomieszczenia będzie klimatyczny i przytulny. W tym stylu możemy również urządzić tylko jedno wnętrze, np. salon lub kuchnię.

Meble w stylu rustykalnym mają charakterystyczny wygląd / meblowe Radomsko

Meble w stylu rustykalnym mają charakterystyczny wygląd

Salon w stylu rustykalnym

Podstawą urządzenia salonu w stylu rustykalnym są meble w kolorach naturalnego drewna. Stoły, krzesła i szafki powinny być - lub sprawiać wrażenie - nieco wysłużonych, z widocznymi sękami. Dobrze, jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tego typu mebli np. po dziadkach. Jeśli nie, na rynku jest dużo mebli celowo postarzanych i stylizowanych. Modne są zwłaszcza drewniane skrzynie, które pełnią rolę funkcjonalnego pojemnika i siedziska. W pokoju dziennym nie powinno zabraknąć też komody czy wiekowego kredensu. Stawiamy tu na neutralne kolory, zbliżone do palety barw Ziemi - biel, beże, brązy oraz dodatki w stylu ludowym. Im więcej roślinności, tym lepiej. W salonie pięknie będą wyglądać wiązane koronkowe firanki, zdjęcia w żelaznych ramkach oraz wiejskie pejzaże na ścianach. Jeśli metraż salonu nam na to pozwala, to zainstalujmy tu kominek. Kominek w stylu rustykalnym powinien być jak najbardziej tradycyjny – z cegły, drewna, kamienia lub materiałów je imitujących. Wskazane są  pęknięcia i rysy, dzięki którym kominek robi wrażenie stojącego tu od dawna. Błyszczące powierzchnie, plastik, zimne i chłodne oświetlenie, szkło, metal - nie sprawdzą się w sielankowym wnętrzu.

Salon w stylu rustykalnym jest pełen dodatków tworzących swojski klimat / meble z Radomska

Salon w stylu rustykalnym jest pełen dodatków tworzących swojski klimat

Takie oryginalne oświetlenie przywodzi na myśl wiejski dom / meblowe Radomsko

Takie oryginalne oświetlenie przywodzi na myśl wiejski dom

Kuchnia w stylu rustykalnym

W kuchni w stylu rustykalnym można zdecydować się na meble bielone, w jasnych kolorach, takich jak miętowy czy kremowy lub pomyśleć o surowych deskach w naturalnym kolorze. Meble rustykalne do kuchni to między innymi kredens, który może zostać pomalowany na biało lub na szaro i mocno przetarty za pomocą papieru ściernego. Do kuchni można także wybrać ciężką szafę oraz stół z surowego drewna. Na otwartych i wiszących półkach kuchennych można wyeksponować kolekcję emaliowanych dzbanków, kamionkowych garnków czy ceramiki. Przestrzeń między blatem kuchennym a podwieszanymi szafkami w kuchni rustykalnej najczęściej wypełniają akcesoria niezbędne do przyrządzania posiłków, przywieszone na żeliwnym stelażu. Warto powiesić też wiaderka z przyprawami, a na parapecie postawić kwiaty w stylizowanych doniczkach. W rustykalnej kuchni można też wykorzystać wszelkiego rodzaju tkaniny w kratę bądź te ręcznie wykonane, na przykład koronki. Sprawdzi się także len i elementy z wikliny. Oprócz drewna, może też pojawić się kamień – biały lub szary, by wyglądać jak najbardziej naturalnie. Ważne jest wyposażenie kuchni w odpowiedni sprzęt AGD. Na rynku mamy mnóstwo stylizowanych piekarników i kuchenek.

Kuchnia w stylu rustykalnymW rustykalnej kuchni nawet lodówka wygląda jak z innej epoki / meblowe Radomsko

Kuchnia w stylu rustykalnymW rustykalnej kuchni nawet lodówka wygląda jak z innej epoki

Kuchnia w stylu rustykalnymStyl rustykalny to przede wszystkim dużo drewna w różnych odcieniach / meblowe Radomsko

Kuchnia w stylu rustykalnymStyl rustykalny to przede wszystkim dużo drewna w różnych odcieniach

Jak uzyskać efekt rustykalny na drewnie?

Metodą na uzyskanie efektu rustykalnego na meblach jest przecierka. W największym stopniu pozwala ona ukazać spodnie warstwy farby – dzięki czemu drewniane komody, szafy, stoły wyglądają na o wiele starsze niż są w rzeczywistości. Przecierkę wykonuje się najczęściej na krawędziach mebla, listwach ozdobnych, a także na gładkiej powierzchni drzwi szafy, blatu biurka itd. W miejscach, które chcemy postarzyć nanosi się rozwodnioną farbę w wybranym kolorze. Gdy wyschnie, pomalowane miejsce pokrywamy woskiem, by uniemożliwić kolejnym warstwom farby przenikanie do drewna w miejscach, w których znajdą się przecierane powierzchnie. Następnie nakładamy tylko jedną warstwę białej farby, a po jej wyschnięciu rozpoczynamy przecieranie. Przy użyciu tępego nożyka zeskrobujemy farbę w miejscach, w których nałożona była ciemniejsza warstwa pokryta woskiem. Papierem ściernym wygładzamy krawędzie mebla i zabezpieczamy powierzchnię odpowiednim lakierem.

Styl rustykalnyPrzecierane drewno nadaje klimat wnętrzu / meblowe Radomsko

Przecierane drewno nadaje klimat wnętrzu