Kuchnia to miejsce pachnące naszymi ulubionymi potrawami, świeżo zaparzoną, aromatyczną kawą; centrum domowych spotkań, wspólnych posiłków, u niektórych serce domu. Między innymi dlatego tak ważne jest, abyśmy zadbali o odpowiednią aranżację tego pomieszczenia. Nasza kuchnia powinna być urządzana tak, abyśmy dobrze się w niej czuli a ma na to wpływ jej wygląd oraz oczywiście funkcjonalność. Nie jest to jednak takie proste zadanie, bowiem mało kto może się cieszyć dużą, przestronną kuchnią z pięknymi widokami za oknem. Często stoimy przed wyzwaniem, jakim jest zaaranżowanie wąskiej kuchni, albo tej całkowicie małej, czasami mamy do zadysponowanie jedną ścianę w kawalerce, a jeszcze innym nie potrafimy zdecydować się na jeden styl. W tym wpisie pokażemy Wam najpiękniejsze aranżacje kuchni. Mam nadzieję, że Was zainspirujemy!
Aranżacje kuchni
Wąska kuchnia czy ogólnie rzecz ujmując – niewielkich rozmiarów – może być równie piękna, co funkcjonalna. Liczy się pomysł a ponadto powinniśmy znać ogólnie przyjęte zasady dotyczące aranżacji małych pomieszczeń. Oczywiście nie musimy się ich kurczowo trzymać, jednakże sama świadomość istnienia pewnych wyznaczników na pewno nam pomoże przy podejmowaniu niejednej decyzji, chociażby: białe meble kuchenne czy grafitowe?
Wąska kuchnia piękne aranżacje
Otóż, w małej kuchni najlepiej sprawdzą się jasne kolory, takie jak biel czy krem, bowiem ładnie odbijają światło i rozjaśniają pomieszczenie, czyniąc je bardziej przestronnym. Jeśli podoba Wam się szara kuchnia, warto wybrać jasny odcień tego koloru, na przykład subtelny popielaty. Idąc dalej, warto postawić na wysoko – połyskowe fronty w meblach, ponieważ one również działają na rzecz optycznego powiększenia kuchni. Innym pożądanym materiałem w małej kuchni, jest drewno, którego naturalne usłojenie tworzy we wnętrzu swoisty efekt 3D.
Projektując małą kuchnię powinniśmy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dlatego meble kuchenne najlepiej zaprojektować indywidualnie, pamiętając przy tym, że przy małym metrażu nie należy wszystkich ścian wypełniać szafkami, ponieważ to może ją przytłoczyć. W wąskiej kuchni najlepiej sprawdzają się meble w konfiguracji U lub L. Możemy również zdecydować się na meble kuchenne tylko na jednej ścianie. Pamiętajmy o tym, żeby górne szafki sięgały do samego sufitu. Nie dość, że tym sposobem wygospodarujemy więcej miejsca do przechowywania, to jeszcze pozbędziemy się problemu, jakim jest oczyszczanie szczytów szafek z kurzu.
Kuchnia bez okna
Innym problem, który może zdarzyć się w każdym domu, to kuchnia bez okna. W takiej sytuacji, powinniśmy jeszcze z większą dbałością podejść do projektu oświetlenia. Moją sprawdzoną radą jest zastosowanie kilku punktów światła: oprócz głównego, warto wybrać oprawy natynkowe, wpuszczane lub projektory. Innym ciekawym rozwiązaniem są taśmy LED, które miejscowo rozświetlą wybrane strefy, na przykład blat.
Oprócz dobrze zaprojektowanego oświetlenia, możemy zatroszczyć się o to, aby nawet w kuchni bez okna zagościło światło naturalne, które jest najprzyjemniejsze i najzdrowsze dla oka. Pierwszy patent to oczywiście kuchnia otwarta na salon (szczególnie dobrze sprawdza się to przy mniejszym metrażu mieszkania). Jeśli jednak zależy Wam na zamkniętej kuchni, ponieważ obawiacie się, że niechciane zapachy będą wędrować po całym domu, warto zainwestować w przeszkoloną ścianę, dzięki której naturalnie doświetlimy naszą kuchnię.
Aneks kuchenny
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest otwarta kuchnia, którą od reszty mieszkania oddzielamy jedynie symbolicznie, na przykład za pomocą półwyspy, wyspy lub stołu. Przy takim rozwiązaniu warto zadbać o to, aby wystrój kuchni komponował się z przestrzenią, na którą jest otwarta. Wtedy najlepiej sprawdza się zasada „less is more”. Warto pochować wszystkie sprzęty kuchenne, które nie wymagają eksponowania ich na blacie, a zamiast tego postawmy na bardziej dekoracyjne elementy, takie jak ozdobne uchwyty meblowe czy elegancką armaturę, na przykład w kolorze złota lub miedzi.
Otwarta kuchnia stwarza również duże pole do popisu jeśli chodzi o aranżację podłogi. I tak: możemy na całej powierzchni zastosować jeden rodzaj podłoża, na przykład deski podłogowe (przy samym blacie warto ze względów praktycznych położyć płytki) – takie rozwiązanie wpływa na optyczne powiększenie mieszkania a także uspójnia wizualnie kompozycję. Ciekawszym patentem jest zastosowanie innego materiału na posadzce przy aneksie kuchennym i innego w pozostałej części mieszkania. Doskonale wygląda nieregularne połączenie płytek heksagonalnych z deskami.