Meble na wymiar - na co warto zwracać uwagę?
irek86pl / 01.07.2021

Na co warto zwracać uwagę zamawiając meble na wymiar?

Meble na wymiar to rozwiązanie, po które sięgamy coraz częściej, urządzając nowe mieszkania i domy lub przeprowadzając gruntowny remont naszego lokum. Zabudowa na zamówienie pozwala zagospodarować każde wnętrze w sposób maksymalnie dopasowany do naszych potrzeb i naszego gustu, funkcjonalnie i z optymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Za pomocą mebli na wymiar najczęściej aranżujemy kuchnie, a w następnej kolejności także garderoby / wnęki na szafy i łazienki.

Zamawiając usługę wykonania mebli do naszego mieszkania lub domu warto zadbać nie tylko o wybór najwyższej jakości materiałów, ale również o odpowiednio skonstruowaną umowę z producentem mebli. O czym jeszcze warto pamiętać i na co zwrócić uwagę? Oto szczegóły!

Meble na zamówienie - dobry projekt na początek

Meble na wymiar to inwestycja na lata, dlatego warto zacząć od dokładnego, maksymalnie szczegółowego projektu. Mowa tutaj zarówno o odręcznym planie, który możemy stworzyć samodzielnie, przed umówionym spotkaniem z producentem mebli, jak i wizualizacji projektu.

  • Odręczny plan pozwoli nam wyeksponować to, co dla nas najważniejsze, spojrzeć z dystansu na nasze pomysły oraz poddać je rzetelnej ocenie, przede wszystkim pod kątem funkcjonalności wnętrza i planowanej zabudowy. To szczególnie ważne w przypadku mebli kuchennych na wymiar, gdzie ważne jest właściwe rozmieszczenie poszczególnych stref oraz dostęp do poszczególnych mediów (wody, prądu, ścieków).
  • Wizualizację mebli może przygotować dla nas producent mebli. To najlepszy sposób na sprawdzenie, jak nasz pomysł będzie wyglądał w rzeczywistości, czy wybrane kolory na pewno będą się ze sobą dobrze komponować, czy wybrane wykończenia nie będą przytłaczać lub wręcz przeciwnie - sprawiać, że wnętrze będzie nudne w odbiorze . To etap, na którym bez problemu możemy wszystko zmienić!

Dokładny pomiar i wybór materiałów

Idealne meble na wymiar zaczynają się od... dokładnych pomiarów. Tutaj wszystko musi do siebie idealnie pasować, a każdy element optymalnie wpisywać się w przeznaczoną na niego przestrzeń. O ile do stworzenie wstępnego projektu i wizualizacji wystarczą pomiary przeprowadzone samodzielnie, o tyle przed rozpoczęciem produkcji mebli - konieczne jest zmierzenie wnętrza przez profesjonalistę, wyposażonego w maksymalnie precyzyjne urządzenia pomiarowe (laserowe). Na tym etapie podejmujemy również ostateczną decyzję w kwestii wyboru materiałów - to od ich jakości i sposobu wykończenia będzie zależała trwałość zabudowy oraz jej odporność na rozmaite czynniki i uszkodzenia mechaniczne.

Umowa na wykonanie mebli - najważniejsze kwestie

Wszystko omówione i zaplanowane? Czas podpisać umowę, która zabezpieczy interesy obydwu stron. W poprawieni skonstruowanej umowie powinny znaleźć się następującej elementy:

  • precyzyjne opisany przedmiot umowy (wraz ze specyfikacjami dotyczącymi poszczególnych elementów mebli, m.in. rodzaju materiałów ich wykończenia, wyposażenia wewnętrznego mebli - prowadnic, zawiasów itp.),
  • termin wykonania mebli oraz termin ich montażu (podany dokładnie lub w przybliżeniu, poprzez określenie ram czasowych),
  • cena usługi (najlepiej z określonym sposobem płatności, a w razie potrzeby, np. przy płatności na raty lub pobieraniu zaliczki - również harmonogram wpłat),
  • zapisy dotyczące odpowiedzialności stron przystępujących do umowy.

 

Umowa może posiadać załączniki, które pozwalają na maksymalne doprecyzowanie jej przedmiotu i uniknięcie wszelkich nieporozumień. Załącznikami do umowy mogą być:

  • techniczne warunki realizacji (określają m.in.: kolorystykę, kształt i materiał korpusów i frontów meblowych, sposób wykończenia powierzchni, rodzaje uchwytów uchwytów itp.),
  • rysunki projektowe i/lub wizualizacje (projekt powinien zawierać m.in. komplet szczegółowych wymiarów mebli),
  • specyfikacja materiałów (określająca m.in. jakość / klasę i rodzaj poszczególnych materiałów, opcjonalnie również numeracją elementów mebli),
  • listę i opis wyposażenia dodatkowego (m.in. prowadnic szufladowych, koszy kargo, sortowników, systemów koszy wysuwnych itp., ewentualnymi z numerami katalogowymi).

Jeżeli producent mebli oferuje również dodatkowe usług, takie jak montaż oświetlenia czy zamówienie, dostarczenie i podłączenie sprzętów AGD - odpowiednie informacje i ustalenia w tych kwestiach również powinny znaleźć się w umowie.

Przygotowanie pomieszczenia do montażu mebli

Czas, który mamy od momentu złożenia zamówienia na meble i podpisania umowy, do daty planowanego montażu - należy wykorzystać na przygotowanie pomieszczenia. To szczególnie ważne w przypadku kuchni, w których zabudowa i rozmieszczenie poszczególnych stref jest ściśle powiązane z dostępem do różnych mediów. Jeżeli wnętrze wymaga przeniesienia instalacji, np. zmiany położenia gniazdek czy dostępu do wody w innej części pomieszczenia - musimy to załatwić przed montażem.

Ponadto w kuchni decydujemy się najczęściej na dodatkowe zabezpieczenie ścian - za pomocą płytek ceramicznych lub nowoczesnych płyt szklanych. Należy pamiętać, że płytki ścienne muszą być położone przed montażem mebli, natomiast płyty szklane / lacobel jest montowany w drugiej kolejności, po ustawieniu mebli. Jeśli planujemy wymianę kuchennych sprzętów AGD, które mają być zabudowane w meblach lub ściśle dopasowane do mebli - konieczne jest wybranie konkretnych modeli na etapie pomiarów przeprowadzanych przez producenta, tak aby nie było żadnych niespodzianek podczas montażu.

Czas na montaż!

Wszystko gotowe? Czas umówić się z ekipą montażową! Zdecydowana większości producentów mebli na wymiar oferuje kompleksowe usługi: od wizualizacji, przez pomiar i produkcję mebli, po profesjonalny montaż. Taka opcja jest rozwiązaniem najwygodniejszym i najbezpieczniejszym, w którym cała odpowiedzialność za efekt spoczywa na producencie.

Pojedyncze meble na wymiar (np. szafy), garderoby i niewielkie kuchnie najczęściej są montowane w ciągu kilku godzin. W przypadku bardziej zaawansowanych projektów i zabudowy do dużych kuchni - może się okazać, że na kompletny montaż mebli będą potrzebne dwa dni (najczęściej pierwszego dnia montuje się korpusy mebli, a kolejnego - fronty). Należy wziąć pod uwagę, że niektóre elementy mebli mogą wymagać dodatkowych prac wykończeniowych, np. klejenia (w przypadku dużych blatów, składających się z kilku elementów) i sylikonowania - te prace mogą być przeprowadzane w dniu montażu lub w okresie kilku dni po montażu (jeśli jest to podyktowane uzyskaniem optymalnie zwartych i zabezpieczonych powierzchni mebli).