Meble industrialne. Jak urządzić salon w loftowym stylu?
irek86pl / 02.12.2020

Meble industrialne. Jak urządzić salon w loftowym stylu?

Meble industrialne kojarzą się z surowością, bezpretensjonalnością i charakterystycznym połączeniem drewna i stali. Są piękne, funkcjonalne i mają niepowtarzalny klimat. Właśnie dlatego cieszą się taką popularnością. Aby wybrać idealne meble industrialne do salonu, warto poznać ich historię i charakterystykę, a także najważniejsze zasady stylu loftowego.

 

Meble industrialne. Jak urządzić salon w loftowym stylu?

Skąd się wzięły meble industrialne i co je charakteryzuje?

Meble industrialne i cały styl loftowy pochodzi z Nowego Jorku lat 50 i 60 XX wieku. To właśnie w tamtejszej dzielnicy BoHo pojawiły się pierwsze lofty. Były to przestrzenie poprzemysłowe, które zwolniły się po masowym przeniesieniu produkcji na obrzeża miasta.

Opuszczone fabryki, magazyny czy warsztaty przykuły uwagę środowisk artystycznych. Przyciągała ich przestronność tych lokali, która sprawiała, że idealnie nadawały się na pracownie malarskie, rzeźbiarskie czy studia muzyczne. Jednak głównym powodem rosnącej popularności pierwszych loftów była niezwykle niska cena.

Dziś industrialne mieszkania kojarzą się głównie z ekskluzywnymi apartamentami o ogromnych oknach, wielkich otwartych przestrzeniach i niepowtarzalnym charakterze. Pierwotnie jednak były to miejsca ledwo nadające się do życia. Często brakowało w nich bieżącej wody i prądu, a specyficzna industrialna estetyka nie wynikała z mody czy preferencji, ale z konieczności. Płynęła po prostu z braku środków na remont i wykończenie lokalu.

Brak budżetu wpłynął również na rodzaj i styl wyposażenia pierwszych loftów. Meble industrialne były pozostałością po przemysłowej działalności prowadzonej w adaptowanych na mieszkania budynkach. Pojawiały się więc charakterystyczne metalowe szafki na dokumenty, stoły warsztatowe czy regały magazynowe. Uzupełniano je tym, co można było łatwo i tanio zdobyć — sprzętami z odzysku i recyklingu oraz samodzielnie tworzonymi lub odnawianymi meblami.

Pierwsze meble w loftach stanowiły więc awangardowy miszmasz typowo industrialnych, poprzemysłowych sprzętów, odrestaurowanych własnym sumptem antyków i elementów retro i samodzielnie skonstruowanych mebli.

Z czasem jednak okazało się, że postindustrialne przestrzenie mają wiele do zaoferowania. Doceniono ich przestronność i otwartość, a także ciekawy, surowy klimat. Lofty przekształciły się więc z tanich, niskobudżetowych mieszkań-pracowni dla ubogich artystów w eleganckie, ekskluzywne i coraz droższe apartamenty dla bogaczy.

Zmiana ta dotknęła również mebli industrialnych. Priorytetem stała się nie tylko funkcjonalność, ale i komfort oraz styl i elegancja. Nienaruszony pozostał jednak ich duch. Nowoczesne meble industrialne to wciąż głównie proste, surowe formy. Urzekają kontrastem ciepłej barwy i faktury drewna z zimnym metalem czy szkłem. Obok nich w loftach pojawiają się też antyki i meble stylizowane, a także robione w konwencji DIY (zrób to sam) z palet i innych materiałów z recyklingu.

Jak wybrać meble industrialne do salonu?

Industrialne aranżacje i meble są bardzo eklektyczne. Wspomnieliśmy, że łączą elementy retro czy DIY z nowym wyposażeniem od producenta. Z tego względu tworzenie wystroju loftowego daje sporo swobody.

Wybierając industrialne meble do salonu, trzeba pamiętać przede wszystkim o wysokiej funkcjonalności i otwartych przestrzeniach. Ma być wygodnie, praktycznie oraz przestronnie. Dlatego każdy element wyposażenia musi być dobrze przemyślany, aby nie zagracał pomieszczenia.

Dopasowanie industrialnych mebli do salonu do potrzeb mieszkańców ma tu kluczowe znaczenie. A zatem wybierając regał, trzeba przemyśleć, co chcemy na nim umieścić. Jeśli organizujemy w salonie domową biblioteczkę, przyda się większy mebel z kilkoma półkami, np. łączący fakturę drewna i stal model Nyte. Jeśli jednak potrzebujemy jedynie miejsca na kilka rodzinnych pamiątek czy bibelotów, lepszym wyborem może okazać się praktyczna komoda lub wiszące półki.

Poza funkcjonalnością istotna jest forma. Zazwyczaj jest ona maksymalnie uproszczona i minimalistyczna, jednak nie zawsze. Pamiętajmy, że meble industrialne były kompletowane z różnych źródeł. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby obok stolików na metalowych nogach, takich jak model Double, stanęła postarzana komoda Amy lub charakterystyczna szafka RTV Sonia w stylu retro.

Warto też zauważyć, że typowo industrialne meble łączą elementy drewniane z metalowymi. Stalowe nóżki z kolekcji Nyte i Halle to nawiązanie do oryginalnych mebli spotykanych w fabrykach, magazynach i warsztatach. Metalowe nogi miały tam nie tylko wymiar estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny — dodawały meblom solidności i trwałości.

Skoro meble industrialne mogą mieć tak różny charakter, jak spiąć aranżację w całość? Najlepiej skorzystać z gotowych kolekcji mebli do salonu utrzymanych w jednolitym, spójnym stylu. Jako podstawa aranżacji industrialnej sprawdzą się meble na metalowych nogach lub płozach. Taki podstawowy zestaw można uzupełnić i wzbogacić pojedynczymi elementami z innych zestawów. Ważne jednak, by nie przesadzić. Zbytnia swoboda doprowadzi do chaosu i zatracenia unikalnego stylu wystroju.

Nie tylko meble industrialne, czyli jak wybierać dodatki pasujące do aranżacji?

Aranżacja to oczywiście nie tylko meble. W stylu industrialnym ogromną rolę odgrywa też baza (ściany, podłoga i sufit) oraz dodatki.

Baza to w takich aranżacjach przede wszystkim surowe materiały i odkryte elementy konstrukcyjne. Goły beton lub wyeksponowana, czasem malowana na biało cegła świetnie sprawdza się na ścianach. Z kolei na podłodze warto zastosować lite deski, najlepiej o dużej powierzchni. Takie materiały wzbogacają wnętrze swoimi fakturami i dodają głębi. Mile widziane są też widoczne belki stropowe, słupy, podciągi i inne części konstrukcji budynku.

Surowość aranżacji industrialnych można doskonale przełamać dodatkami. Bibeloty, rodzinne fotografie i pamiątki ozdobią komody, półki i regały. Na ścianach mogą zawisnąć czarno-białe grafiki i zdjęcia, ale również bardziej kolorowe obrazy. 

Pamiętajmy, że pierwsze lofty służyły artystom, którzy dekorowali swoje mieszkania własnymi lub pozyskanymi lokalnie dziełami sztuki. W loftach doskonale sprawdzają się więc prace malarskie, rzeźbiarskie oraz wszelkiego rodzaju rękodzieło. Doskonale prezentuje się też sztuka użytkowa, która jest nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. W kredensach czy przeszklonych witrynach stają więc ręcznie robione naczynia lub dmuchane szkło, a centralne miejsce na stolikach kawowych zajmują stroiki wykonane w konwencji DIY lub pozyskane od lokalnych rzemieślników.

Dla loftów charakterystyczne są nie tylko meble industrialne, ale też wszelkiego rodzaju dodatki o charakterze poprzemysłowym. Rury, przewody czy innego rodzaju instalacje specjalnie zostają tu wyeksponowane. Nie chowa się ich pod tynkiem, a prowadzi na zewnątrz, co dodaje wnętrzom uroku. Do ozdoby wykorzystuje się też różne mechanizmy — w całości lub częściach. Mogą to być zegary z widocznymi kołami zębatymi, stare lub stylizowane sprzęty AGD, a nawet części maszyn oraz artystyczne konstrukcje z drewna i stali.

Surowa baza, meble industrialne oraz odpowiednio dobrane dodatki i dekoracje pozwalają stworzyć niezwykle ciekawą, intrygującą przestrzeń. W industrialnych salonach spotyka się funkcjonalność, wygoda i świetny, niepowtarzalny styl, który zachwyci zarówno mieszkańców, jak i ich gości.