irek86pl / 12.05.2020

10 nieznanych faktów o krzesłach

10 nieznanych faktów o krzesłach

Krzesło to chyba jedyny mebel, który od wieków jest obiektem tak wielu eksperymentów z formą i funkcją, bo jeśli prześledzimy jego historię to zauważymy, że służyło ono nie tylko do siedzenia. Pierwsze krzesło, pewnie nie było najwygodniejsze, bo wykonane było z kamienia, dziś możemy spotkać krzesło rosnące na polu oraz takie, które samo dostawi się do biurka. Niby zwykły mebel, a budzi tyle emocji.

Przed Tobą 10 nieznanych faktów o krzesłach! Dowiesz się, jak krzesło zmieniło bieg historii Zamościa, gdzie można ścigać się na krzesłach biurowych i dlaczego Thonet projektował jeden model 17 lat.

1.Najstarsze krzesło Europy

Wykonane było z kamienia, datuje się je na 2000 r. p.n.e., a obejrzeć je można na greckiej wyspie Krecie w mieście Knossos, w tamtejszych ruinach pałacu. Można się domyślić, że ten kamienny tron nie był zbyt wygodny.

2.Krzesło wszystkich krzeseł za butelkę wina

Michael Thonte tak bardzo chciał stworzyć wygodne krzesło, że przez 17 lat pracował nad pewnym projektem, jego wysiłek się opłacał. Mebel z giętego drewna bukowego i ratanowym siedziskiem powstał w 1859 r., do tej pory sprzedał się w 80 mln egzemplarzy. Zyskał uznanie na całym świecie, dzięki temu, że było trwałe, wygodne i lekkie, a do tego do kupienia za cenę butelki wina. Znane pod takimi hasłami jak krzesło kawiarniane, krzesło wszystkich krzeseł oraz Thonet nr 14.  Legenda głosi, że z biegiem czasu staje się jeszcze wygodniejsze.

 3.Krzesło z powyłamywanymi nogami

Trudno wymówić, jeszcze trudniej usiedzieć. Mówi się o tym, że siedzenie jest bardziej destrukcyjne niż palenie tytoniu. Przyjmuje się, że człowiek powinien zrobić 10000 kroków dziennie, aby utrzymać swoje serce i ciało w przyzwoitej formie. Jednak co zrobić jeśli przez 8 h siedzisz w pracy za biurkiem, rozwiązanie jest proste, wystarczy krzesło na dwóch nogach. Tak skonstruowane krzesło wymusza na użytkowniku, ciągłą potrzebę utrzymywania równowagi i balans ciałem.

 4.Krzesło biurowe na zawołanie

A raczej klaśnięcie! Zmęczyło Cię siedzenie na krześle o dwóch nogach i nie masz nawet siły przysunąć je do biurka? Mamy idealne rozwiązanie. Wystarczy tylko klasnąć, a krzesło dostawi się samo. Pomysł wyszedł od japońskiego producenta samochodów Nissan. Sami zobaczcie jak to działa.

5. Gotowi do startu?

Nadal myślisz, że praca w biurze jest monotonna i nudna? Zorganizuj wyścig na krzesłach biurowych, może nie koniecznie między biurkami. Tego typu wydarzenia organizowane są na całym świecie. Bawią się tak m.in. Japończycy, kierowcy formuły 1, mieszkańcy Kopenhagi i Bad Koenig-Zel.

wyścig na krzesłach

6.Dla miłośników Ferrari

Jeśli już mowa o wyścigach i zawrotnych prędkościach to nie można zapomnieć o takiej gratce jak krzesło biurowe Ferrari. Taką niespodziankę swoim fanom przygotowała firma Ferrari, wypuszczając na rynek 499 sztuk krzeseł biurowych rodem z kokpitu kierowcy. Cena jest równie obłędna jak auto, bo wynosi 25000 $.

Krzesło Ferrari

7.Krzesło pojednania

W małej mieścinie Bertain w Rumuni znajduje się specyficzny pokój pojednania, gdzie w czasach średniowiecznych zamykano na 14 dni małżeństwa, które chciały się rozwieść. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że w tym pokoju stało tylko jedno krzesło, małe łóżko, jeden talerz i jedna łyżka. Podobno efekty były zdumiewające.

Zamek - krzesło pojednania

8.Legenda Zamościa i krzesło

Mówi się, że w każdej legendzie jest ziarno prawdy, ale niestety w tej nie znajdziemy, ani krzesła, ani ziarna. Autorem tej opowieści o powstaniu „stołu szwedzkiego” był Henryk Szkutnik z Muzeum Zamojskiego, pasjonat Hetmańskiego Grodu. Mniemał on, że początki salonowych zwyczajów sięgają szwedzkiego potopu, gdzie król Karol X Gustaw, łapczywym okiem spoglądał na gród Zamość. Wiedział on, że na nic przyda się jego armia, gdzie wystrzał z armaty zabił co najwyżej jednego woła i przestraszył stado gołębi. Uciekł się do podstępu i wystąpił z propozycją do Jana Zamoyskiego, aby ugościł go śniadaniem pożegnalnym. Jednak ten był sprytniejszy i ugościł szwedzkiego najeźdźcę pod murami miasta. Choć stoły były suto zastawione, to król musiał jeść z talerzem w ręce, ponieważ nie dano krzeseł. Karol X Gustaw musiał przełknąć gorycz porażki.

Leganda Zamość

9.Ciemniejsza strona krzesła

Krzesło elektryczne skonstruował dr Albert Southwick, dentysta. Przypadek? Krzesło elektryczne kojarzymy głównie ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie w 1890 r. po raz pierwszy użyto go do egzekucji, a ostatnią wykonano w 2010 roku. Co ciekawe, więzień Charles Justice, który pomagał w konstruowaniu tego narzędzia, po 13 latach został na nim stracony.

Drugie najmroczniejsze narzędzie to krzesło czarownic (inkwizytorskie), które było naszpikowane metalowymi kolcami. Podczas tortur były nagrzewane do wysokiej temperatury i wbijały się w ciało. Najczęściej ofiary po 15 minutach przyznawały się do winy. Najbardziej oporny wytrwał na nim 12 godzin.

Krzesło elektryczne, tortur

10.Krzesło, które rośnie na drzewie

Opcja dla cierpliwych, bo na takie krzesło czeka się 4 lata. Właśnie na taki pomysł wpadł Gavin Munro z Derbyshire, który założył hodowlę mebli. Plastikowe konstrukcje oplatają drzewa, w taki sposób, aby utworzyć konkretne krzesło, stolik czy lampę.

Nie dość, że krzesło jest ekologiczne to nie musimy go skręcać. 😊

Krzesło - drzewo

Może i nasze krzesła nie rosną na drzewach i nie rozwijają zawrotnych prędkości za to zapewniamy, że są wygodne i komfortowe, a to chyba najważniejsze 🙂

Tutaj znajdziesz nasze profesjonalne porady dotyczące wyboru zestawu do jadalni.